Презентація "Таємниці льоду" презентація до уроку з навколишнього світу (3 клас) на тему. І гарний настрій

«Стани води» - Рідина. Властивості води. Чому яйце не тоне у солоній воді. Водяна пара. Основне питання: У яких станах вода зустрічається у природі. Вода виштовхує легші предмети. Водою заповнені океани, моря та річки. При охолодженні рідини розширюються і лід займає більший обсяг. Учасники: діти старшої та підготовчої груп.

«Сніг зима» - В. Степанов «Зима» С. Маршак « Цілий рік. За віконцем – завірюха, За віконцем – темрява, Зима прийшла. У презентації використані вірші: Сьогодні день від сонця дзвінок, Розлягся іній по гілках, Тоненькі ніжки – М'які чобітки, Білий черевичок – Дзвінкий каблучок. Ішов уночі сніг густий і білий – Від снігу в кімнаті світло!

«Вода – явище природи» – Суша. Кросворд. Етапи круговороту. Запитання до кросворду. Гідроелектростанція. Без води – життя неможливе. Кругообіг води в природі. Ви чули про воду. Якби кругообіг води зник. Висновки.

«Як утворюється сніг» - Льод прозорий. Звідки беруться сніг та лід. Льод безбарвний. Пух летить - В очах рябить, А зловиш - Холодить. Сніжинки утворюються високо у небі, у хмарах. Сніг непрозорий. Давайте вивчимо властивості снігу та льоду. Утворюється вода. Перші сніжинки у повітрі кружляють, Впадуть на землю, але не залежаться. Все зиму смирно лежить, а навесні втече.

"Вода на поверхні Землі" - Намалювати плакат "Кругообіг води в природі". Знайти загадки, приказки, вірші про воду. Як змінюється світ? Назвати головну річку нашого району, її притоки та населені пункти. Пар. Кругообіг води в природі. Загадки. Без води на планеті не мислимо щось живе. Чи можна прожити без води? Чим забруднюють річку.

«Сніг і лід» - Льод безбарвний. 3. Що ти можеш сказати? Поклади на листівку грудочок снігу та льодову пластинку. Що відбувається? Досвід 4. Досвід 2. Навчальна презентаціяпо предмету " навколишній світ" 1 клас. Поклади в одну склянку шматочок льоду, в другу - грудку снігу. Сніг білий. Сніг і лід тануть під дією тепла, перетворюються на воду.

Всього у темі 17 презентацій

Тема: Небезпечний лід.

Цілі уроку:

освітні

розвиваючі

виховні:

Обладнання:

Хід уроку.

1. Початок уроку. Вітання.

2. Актуалізація знань

3. Постановка проблеми.

4. Робота на тему уроку.

Міцний не міцний

1. Синій 1. Темний

2. Зелений 2. Пухкий

3. 3. Матово-білий

яскравий світло-блакитний/

Фізкультхвилинка

2. а) надання самодопомоги;

5. Закріплення.

6. Підсумок уроку

Передбачати небезпеку

По можливості уникати їх

7. Домашнє завдання:

1. стор.103 Завдання 1

2. стор.103 Завдання 2

3. Виставлення оцінок у журнал.

Картка №1:

Картка № 2:

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Картка № 3:

а) надання самодопомоги;

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Картка № 4

2. Підготувати виступ на тему:

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Тема: Небезпечний лід.

Цілі уроку:

освітні: сформувати уявлення учнів про особливості стану водойм зимовий часроку, забезпечити засвоєння знань про правила безпечної поведінки на водоймах узимку; показати учням зимові рятувальні засоби та можливість їх використання для порятунку людей, сформувати вміння безпечно рухатися по льоду водойм, навички надання само- та взаємодопомоги тим, хто зазнає лиха на льоду;

розвиваючі : розвиток мислення, вміння аналізувати текст, порівнювати та узагальнювати

виховні: сформувати розуміння необхідності дотримання запобіжних заходів при русі по льоду водойм; виховати повагу до професії рятівника, продовжити формувати моральні ідеали.

Обладнання:

Уривки з творів: Н.І.Сладкова "Пісеньки під льодом", А.С.Пушкіна "Євгеній Онєгін", картки №1, №2, №3, №4, презентація «Тонкий лід», фрагменти фільму «Тонкий лід» , ІКТ, листи взаємооцінки.

Хід уроку.

1. Початок уроку. Вітання.

2. Актуалізація знань. На попередніх уроках ми вивчали з вами тему «Небезпека на воді влітку»

Хлопці, а чи тільки влітку водоймища таять у собі небезпеку?

У яку пору року ще небезпечні водоймища? (водойми небезпечні навесні та восени та взимку.)

Чим же в цю пору року водоймища небезпечні? (Тонким льодом, можна провалитися під лід, потонути.)

3. Постановка проблеми.Перегляд фільму «Небезпечний лід»

Про що ж ми сьогодні з вами говоритимемо, сформулюйте тему року. (вислухати пропозиції).

Тема нашого уроку «Небезпечний лід» (запис теми на дошці та зошиті) слайд

Які завдання поставте собі. (хлопці формулюють завдання на урок)

Правильно, сьогодні ми з вами познайомимося з особливостями стану водоймищ в зимову пору року, вивчимо правила безпечної поведінки на водоймах узимку, навчимося надавати само- і взаємодопомогу на льоду, а інакше кажучи, ми з вами зобов'язані виконати основний девіз ОБЖ.

Давайте разом його назвемо: передбачати небезпеки, по можливості уникати їх, і за необхідності діяти.

4. Робота на тему уроку.

Щоб виконати поставлені завдання, ми з вами заздалегідь розділилися на чотири групи, кожній з яких було видано інструктивну картку, що включає завдання. Я бажаю вам успіху на уроці, а після закінчення уроку, сподіваюся, буде у всіх гарний настрій.

Знайти відповіді на запитання карток допоможе параграф 19 підручника. Відкрили підручник на стор. 97- 100. На роботу в групах приділяється 7 хвилин, потім один представник від групи відповідає на запитання, інші за необхідності можуть допомогти йому. Враховується злагодженість у роботі команди. (Надається час на роботу в групах).

Для того, щоб не побоюючись пересуватися по льоду, потрібно знати характеристики льоду. Послухаємо групу № 1. Ваше завдання прочитайте його. (один читає завдання), інші уважно слухають, бо всі завдання різне.

У зошиті та на дошці записати: Характеристики льоду.

Міцний не міцний

1. Синій 1. Темний

2. Зелений 2. Пухкий

3. 3. Матово-білий

Учні виступають відповідно до інструктивної картки №1:

1. Вивчити матеріал, що дає інформацію про характеристики льоду.

2. Підготувати виступ за планом:

а) колір, товщина – показники міцності льоду;

Б) небезпечні місця для переправи.

а) міцний лід-синього або зеленого відтінку, 10м – прісний водоймище, 15м – солоний водоймище.

б) небезпечні місця – темні плями(колишні ополонки), матово-білий лід (після відлиги).

Після виступу групи учні всього класу виконують проблемне завдання: знайдіть у тексті оповідання Н.І. Сладкова "Пісеньки під льодом" опис кольору льоду. Що ви можете сказати про його міцність? (блакитний, це який колір?) яскравий світло-блакитний/

Хлопці, а що треба знати, перш ніж вийти на лід? (Як пересуватися по льоду)

І для того, щоб дізнатися про правила пересування на льоду, слово надається групі №2

Виступ відповідно до інструктивної картки № 2:

1. Вивчити матеріал про запобіжні заходи на льоду.

2. Підготувати виступ на цю тему, за планом:

А) правила пересування водоймами взимку;

Фізкультхвилинка. Сидячи, не відриваючи ніг від підлоги, йти на місці ковзним кроком, допомагаючи собі руками.

Після виступу учні виконують проблемне завдання на закріплення прослуханого матеріалу: прочитайте уривок із поеми А.С.Пушкіна "Євгеній Онєгін" про зиму. Яку суперечність припустився письменник в описі зими?

4) Надання само- та взаємодопомоги постраждалим на водоймі взимку.

Часто діти виходять на лід, не дочекавшись, доки він стане дуже міцним.

Марина Чубарова приготувала повідомлення про нещасні випадки, що сталися у нашому місті Читі.

Для того, щоб таких ситуацій не виникало, ми з вами повинні навчитися надавати само- та взаємодопомогу постраждалим на льоду. Слово надається групі №3.

Виступ за інструктивною карткою №3:

1. Вивчити матеріал про способи надання самодопомоги при попаданні в полин.

2. а) надання самодопомоги;

Якщо ж є поряд люди, то вони можуть допомогти. Як це робиться, нам розповість група №4. Робота за карткою №4

Вивчити матеріал про способи надання взаємодопомоги при попаданні в полин.

2. а) як правильно надати допомогу потерпілому?

Хлопці, а з яким ризиком пов'язана робота рятувальників у ситуації, яку ми сьогодні з вами розглянули?

Чи можна назвати рятувальників героями?

А хто з вас міг би допомогти другові чи чужій людині в біді, навіть якщо це пов'язано з ризиком для життя?

5. Закріплення.Подивимося фільм, який допоможе закріпити отримані на уроці знання надання самодопомоги та взаємодопомоги.

Перегляд фільму "Небезпечний лід".

6. Підсумок уроку. Отже, хлопці, що сьогодні ми з вами говорили. (Відповіді дітей) Давайте перевіримо, чи ми сьогодні виконали девіз ОБЖ? (Робота з девізом та підбиття підсумків уроку). (На слайді передбачати небезпеку, по можливості уникати їх, при необхідності діяти.) Діти наводять приклади.

Передбачати небезпеку: звертати увагу якого кольору лід, товщина його, брати мотузки, …

По можливості уникати їх: йти ковзним кроком, якщо групою, то на відстані 5м

За необхідності діяти:---надавати допомогу людям, які провалятися в ополонці, або намагатися вибратися самому.

Хлопці, а де у нас у школі стенд на тему нашого уроку «Тонкий лід». Яка інформація є на цьому стенді?

7. Домашнє завдання:

П. 20, стор.97-102, Завдання на вибір:

1. стор.103 Завдання 1

2. стор.103 Завдання 2

3. Вигадати способи, як зменшити ковзання взуття під час ожеледиці.

4. Знайти у школі стенд з інформацією про тонкому льоду, подивитися яка там інформація, подумати, що можна додати.

8. Оцінка, взаємооцінка учнів, оцінка вчителя.

1. У зошиті оцінити свою роботу за допомогою чарівної лінійки

2. на листку взаємооцінки оцінити роботу кожного учня у команді.

3. Виставлення оцінок у журнал.

продовжити розпочатий твір, використовуючи ті знання, які учні здобули на уроці.

Текст: Недільний ранок видався сонячним, теплим. У повітрі вже пахло навесні, хоча річка ще була вкрита кригою. Як за такої погоди сидіти вдома! І Стас із Мишком вирішили порибалити. Щоправда, вже на річці їх трохи збентежило те, що крига була темною, тріскучою. "Ну та гаразд, ми легені, нас лід витримає", - вирішили хлопчики і попрямували до середини річки, де виднілися старі рибальські ополонки.

Картка №1:

1. У параграфі 19 знайдіть інформацію про характеристики льоду.

2. Підготуйте виступ за планом:

а) міцний лід, якого кольору та товщини;

Б) назвіть, які кольори небезпечні місця на льоду.

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Картка № 2:

1. У параграфі 19 знайти матеріал про правила пересування льодом.

2. Підготувати виступ на тему:

А) правила пересування водойм взимку.

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Картка № 3:

1. У параграфі 19 знайти матеріал про способи надання самодопомоги при попаданні в полин.

2. Підготувати виступ на тему:

а) надання самодопомоги;

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Картка № 4

1. У параграфі 19 знайти матеріал про способи надання взаємодопомоги при попаданні в полин.

2. Підготувати виступ на тему:

А) як правильно надати допомогу потерпілому?

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Тема: Небезпечний лід.

Цілі уроку:

освітні: сформувати уявлення учнів про особливості стану водойм у зимову пору року, забезпечити засвоєння знань про правила безпечної поведінки на водоймах узимку; показати учням зимові рятувальні засоби та можливість їх використання для порятунку людей, сформувати вміння безпечно рухатися по льоду водойм, навички надання само- та взаємодопомоги тим, хто зазнає лиха на льоду;

розвиваючі : розвиток мислення, вміння аналізувати текст, порівнювати та узагальнювати

виховні: сформувати розуміння необхідності дотримання запобіжних заходів при русі по льоду водойм; виховати повагу до професії рятівника, продовжити формувати моральні ідеали.

Обладнання:

Уривки з творів: Н.І.Сладкова "Пісеньки під льодом", А.С.Пушкіна "Євгеній Онєгін", картки №1, №2, №3, №4, презентація «Тонкий лід», фрагменти фільму «Тонкий лід» , ІКТ, листи взаємооцінки.

Хід уроку.

1. Початок уроку. Вітання.

2. Актуалізація знань. На попередніх уроках ми вивчали з вами тему «Небезпека на воді влітку»

Хлопці, а чи тільки влітку водоймища таять у собі небезпеку?

У яку пору року ще небезпечні водоймища? (водойми небезпечні навесні та восени та взимку.)

Чим же в цю пору року водоймища небезпечні? (Тонким льодом, можна провалитися під лід, потонути.)

3. Постановка проблеми.Перегляд фільму «Небезпечний лід»

Про що ж ми сьогодні з вами говоритимемо, сформулюйте тему року. (вислухати пропозиції).

Тема нашого уроку «Небезпечний лід» (запис теми на дошці та зошиті) слайд

Які завдання поставте собі. (хлопці формулюють завдання на урок)

Правильно, сьогодні ми з вами познайомимося з особливостями стану водоймищ в зимову пору року, вивчимо правила безпечної поведінки на водоймах узимку, навчимося надавати само- і взаємодопомогу на льоду, а інакше кажучи, ми з вами зобов'язані виконати основний девіз ОБЖ.

Давайте разом його назвемо: передбачати небезпеки, по можливості уникати їх, і за необхідності діяти.

4. Робота на тему уроку.

Щоб виконати поставлені завдання, ми з вами заздалегідь розділилися на чотири групи, кожній з яких було видано інструктивну картку, що включає завдання. Я бажаю вам успіху на уроці, а після закінчення уроку, сподіваюся, буде у всіх гарний настрій.

Знайти відповіді на запитання карток допоможе параграф 19 підручника. Відкрили підручник на стор. 97- 100. На роботу в групах приділяється 7 хвилин, потім один представник від групи відповідає на запитання, інші за необхідності можуть допомогти йому. Враховується злагодженість у роботі команди. (Надається час на роботу в групах).

Для того, щоб не побоюючись пересуватися по льоду, потрібно знати характеристики льоду. Послухаємо групу № 1. Ваше завдання прочитайте його. (один читає завдання), інші уважно слухають, бо всі завдання різне.

У зошиті та на дошці записати: Характеристики льоду.

Міцний не міцний

1. Синій 1. Темний

2. Зелений 2. Пухкий

3. 3. Матово-білий

Учні виступають відповідно до інструктивної картки №1:

1. Вивчити матеріал, що дає інформацію про характеристики льоду.

2. Підготувати виступ за планом:

а) колір, товщина – показники міцності льоду;

Б) небезпечні місця для переправи.

а) міцний лід-синього або зеленого відтінку, 10м – прісний водоймище, 15м – солоний водоймище.

б) небезпечні місця – темні плями (колишні ополонки), матово-білий лід (після відлиги).

Після виступу групи учні всього класу виконують проблемне завдання: знайдіть у тексті оповідання Н.І. Сладкова "Пісеньки під льодом" опис кольору льоду. Що ви можете сказати про його міцність? (блакитний, це який колір?) яскравий світло-блакитний/

Хлопці, а що треба знати, перш ніж вийти на лід? (Як пересуватися по льоду)

І для того, щоб дізнатися про правила пересування на льоду, слово надається групі №2

Виступ відповідно до інструктивної картки № 2:

1. Вивчити матеріал про запобіжні заходи на льоду.

2. Підготувати виступ на цю тему, за планом:

А) правила пересування водоймами взимку;

Фізкультхвилинка. Сидячи, не відриваючи ніг від підлоги, йти на місці ковзним кроком, допомагаючи собі руками.

Після виступу учні виконують проблемне завдання на закріплення прослуханого матеріалу: прочитайте уривок із поеми А.С.Пушкіна "Євгеній Онєгін" про зиму. Яку суперечність припустився письменник в описі зими?

4) Надання само- та взаємодопомоги постраждалим на водоймі взимку.

Часто діти виходять на лід, не дочекавшись, доки він стане дуже міцним.

Марина Чубарова приготувала повідомлення про нещасні випадки, що сталися у нашому місті Читі.

Для того, щоб таких ситуацій не виникало, ми з вами повинні навчитися надавати само- та взаємодопомогу постраждалим на льоду. Слово надається групі №3.

Виступ за інструктивною карткою №3:

1. Вивчити матеріал про способи надання самодопомоги при попаданні в полин.

2. а) надання самодопомоги;

Якщо ж є поряд люди, то вони можуть допомогти. Як це робиться, нам розповість група №4. Робота за карткою №4

Вивчити матеріал про способи надання взаємодопомоги при попаданні в полин.

2. а) як правильно надати допомогу потерпілому?

Хлопці, а з яким ризиком пов'язана робота рятувальників у ситуації, яку ми сьогодні з вами розглянули?

Чи можна назвати рятувальників героями?

А хто з вас міг би допомогти другові чи чужій людині в біді, навіть якщо це пов'язано з ризиком для життя?

5. Закріплення.Подивимося фільм, який допоможе закріпити отримані на уроці знання надання самодопомоги та взаємодопомоги.

Перегляд фільму "Небезпечний лід".

6. Підсумок уроку. Отже, хлопці, що сьогодні ми з вами говорили. (Відповіді дітей) Давайте перевіримо, чи ми сьогодні виконали девіз ОБЖ? (Робота з девізом та підбиття підсумків уроку). (На слайді передбачати небезпеку, по можливості уникати їх, при необхідності діяти.) Діти наводять приклади.

Передбачати небезпеку: звертати увагу якого кольору лід, товщина його, брати мотузки, …

По можливості уникати їх: йти ковзним кроком, якщо групою, то на відстані 5м

За необхідності діяти:---надавати допомогу людям, які провалятися в ополонці, або намагатися вибратися самому.

Хлопці, а де у нас у школі стенд на тему нашого уроку «Тонкий лід». Яка інформація є на цьому стенді?

7. Домашнє завдання:

П. 20, стор.97-102, Завдання на вибір:

1. стор.103 Завдання 1

2. стор.103 Завдання 2

3. Вигадати способи, як зменшити ковзання взуття під час ожеледиці.

4. Знайти в школі стенд з інформацією про тонку кригу, подивитися яка там інформація, подумати, що ще можна додати.

8. Оцінка, взаємооцінка учнів, оцінка вчителя.

1. У зошиті оцінити свою роботу за допомогою чарівної лінійки

2. на листку взаємооцінки оцінити роботу кожного учня у команді.

3. Виставлення оцінок у журнал.

продовжити розпочатий твір, використовуючи ті знання, які учні здобули на уроці.

Текст: Недільний ранок видався сонячним, теплим. У повітрі вже пахло навесні, хоча річка ще була вкрита кригою. Як за такої погоди сидіти вдома! І Стас із Мишком вирішили порибалити. Щоправда, вже на річці їх трохи збентежило те, що крига була темною, тріскучою. "Ну та гаразд, ми легені, нас лід витримає", - вирішили хлопчики і попрямували до середини річки, де виднілися старі рибальські ополонки.

Картка №1:

1. У параграфі 19 знайдіть інформацію про характеристики льоду.

2. Підготуйте виступ за планом:

а) міцний лід, якого кольору та товщини;

Б) назвіть, які кольори небезпечні місця на льоду.

(оповідання починати зі слів: «Нам було дано завдання….)

Картка № 2:

1. У параграфі 19 знайти матеріал про правила пересування льодом.

2. Підготувати виступ

Слайд 2

Товщина льоду на водоймі не скрізь однакова, в гирлах річок та притоках міцність льоду ослаблена. Надзвичайно ненадійний лід під снігом та кучугурами.

Слайд 3

Особливу обережність слід виявляти в місцях зі швидким перебігом та на джерелах, куди вливаються теплі стічні водипромислових підприємств.

Слайд 4

Міцність льоду можна визначити візуально: лід блакитного кольору- Міцний; білого – міцність його у 2 рази менше; сірий, матово-білий або з жовтуватим відтінком – лід ненадійний.

Слайд 5

Небезпечно виходити на лід, якщо товщина його тонша за сім сантиметрів. Міцний лід зазвичай має зеленуватий або синюватий відтінок.

Слайд 6

Не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги.

  • Слайд 7

    Якщо після першого сильного ударуполеном або лижним ціпком здасться хоч трохи води, - це означає, що лід тонкий, по ньому ходити не можна. У цьому випадку слід негайно відійти своїм же слідом до берега, ковзаючими кроками, не відриваючи ніг від льоду і розставивши їх на ширину плечей, щоб навантаження розподілялося на велику площу

    Слайд 8

    Замерзлу річку або озеро краще переходити на лижах, при цьому кріплення потрібно розстебнути, лижні палиці- тримати в руках, не накидаючи петлі на кисті рук. Якщо є рюкзак, необхідно повісити його на одне плече, а ще краще – тягніть на мотузці за 2-3 метри ззаду.

    Це дозволить легко звільнитися від вантажу у разі, якщо крига під вами провалиться

    Слайд 9

    Для любителів підлідного лову необхідно дотримуватися своїх запобіжних заходів: не пробивати кілька лунок поруч; не збиратися великими групамив одному місці; не ловити рибу біля промоїн.

    Слайд 10

    Виходити на берег, спускатися на лід і йти по ньому безпечніше вже протоптаними доріжками, причому поодинці, зберігаючи інтервал не менше п'яти метрів. метрів.

    Слайд 11

    Досить рідко крига проламується миттєво. Зазвичай нещастю передує просідання льоду та характерне потріскування. У цьому випадку слід негайно повернутися назад своїми ж слідами.

    Слайд 12

    Якщо Ви провалилися у холодну воду:

    Не панікуйте, не робіть різких рухів, стабілізуйте дихання.

    Розкиньте руки в сторони і постарайтеся зачепитися за кромку льоду, надавши тілу горизонтальне положення за течією.

    Слайд 13

    Спробуйте обережно налягти грудьми на край льоду і закинути одну, а потім іншу ноги на лід.

    Якщо крига витримала, повільно повзить до берега. Найбільш безпечно вибиратися з ополонки перекочуючись зі спини на живіт.

    Повзіть у той бік – звідки прийшли, адже лід тут уже перевірено на міцність.

    Слайд 14

    Підходьте до ополонки дуже обережно, краще підповзіть по-пластунськи.

    Повідомте постраждалому криком, що йдете йому на допомогу, це надасть йому сили, впевненості.

    Якщо трапилося лихо і потрібна Ваша допомога:

    Слайд 15

    За 3-4 метри протягніть йому мотузку, жердину, дошку, шарф або будь-який інший підручний засіб.

    Подавати постраждалому руку небезпечно, тому що, наближаючись до ополонки, ви збільшите навантаження на лід і не тільки не допоможете, а й самі ризикуєте провалитися.

    Слайд 16

    Врятовану з води людину потрібно негайно переодягнути в сухий одяг, дати гарячого чаю і з'їсти щось солодке і змусити активно рухатися доти, доки він не зігріється.

    Переглянути всі слайди

    Cлайд 1

    Вода, лід, пара Презентація підготовлена ​​Хамловою Оленою, ученицею 8 класу «А» МОУ Аннінський ліцей 2008

    Cлайд 2

    Cлайд 3

    Вода Вода є основою життя Землі. Навряд чи є людина, яка не знає, як виглядає вода. При позитивних температурах це рідина без кольору (в товщі вона здається блакитною), запаху та смаку. Запах та смак з'являються через домішки. За присутністю води астрономи судять про можливість життя на інших планетах. Тому з такою напруженою увагою весь світ стежив за марсоходами «Спіріт» та «Опортьюніті», які виявили на Марсі сліди води. Це може бути ключем до відповіді на давнє запитання: «Чи є життя на Марсі?».

    Cлайд 4

    Поширеність Вода покриває 3/4 поверхні Землі; цим наша планета така унікальна, що деякі вчені навіть пропонували перейменувати її на планету Океан. Тіло людини складається із води приблизно на 70 %, яйце – на 74 %, а деякі овочі – це майже одна вода. Так було в кавуні її 92 %, у стиглих томатах – 95 %. Водні запаси Землі оцінюються в 1385984000 км3.

    Cлайд 5

    Фізичні властивості води Завдяки сильному тяжінню між молекулами у води високі температуриплавлення (0 ° С) та кипіння (100 ° С). Блакитний колір товстих шарів води обумовлюється не лише її фізичними властивостями, а й присутністю завислих частинок домішок. Вода гірських річок зелена через зважених частинок карбонату кальцію, що містяться в ній. Чиста вода- Поганий провідник електрики. Стисність води дуже мала. В'язкість води зі зростанням температури швидко зменшується і при 100 ° С виявляється у 8 разів менше, ніж при 0 ° С. При звичайному тиску 760 мм рт. ст. вода кипить при 100 ° С, а на висоті 2900 м над рівнем моря атмосферний тиск падає до 525 мм рт. ст. і температура кипіння виявляється рівною 90°.

    Cлайд 6

    Вода має виняткові фізичні властивості. Як і інші тіла, вода зазнає теплове розширення. При нагріванні об'єм води збільшується, отже, густина зменшується. Однак так відбувається лише у певному інтервалі температур. Щільність води максимальна при 4°; це пояснюється властивостями водневих зв'язків її молекул. Залежність густини води від температури

    Cлайд 7

    Зазвичай, при охолодженні тіла стискаються, а вода навпаки - розширюється. Завдяки цьому лід легший за воду (адже при тій же масі він займає більший обсяг), він спливає вгору і створює над водоймами захисний шар. Це допомагає виживати взимку рибам та іншим живим організмам у водоймах. У безкраїх океанських просторах здійснюють своє плавання айсберги - масиви з льоду, часом такі величезні, що нагадують крижані острови (у перекладі з англ. iceberg - крижана гора). Невеликі айсберги мають довжину 1-2 км і завширшки близько півкілометра, але зустрічаються і гіганти завдовжки кілька десятків кілометрів. При цьому надводна частина становить лише одну десяту їхнього обсягу, решта ховається під водою. Надводна частина айсберга становить лише одну десяту його обсягу, решта ховається під водою.

    Cлайд 8

    Питома теплоємність води, що становить 4200 Дж/(кг·°С), показує, скільки теплоти необхідно, щоб збільшити температуру 1 кг води на 1 °С. Це дуже велика кількістьенергії. Теплоємність води має велике значеннядля нашого клімату Влітку вода при нагріванні поглинає велику кількість теплоти, взимку вона віддає теплоту у величезних кількостях у атмосферу. Звідси і визначення морського клімату- Помірний.

    Cлайд 9

    Зв'язки з великим значеннямпитомої теплоємності води в порівнянні з сушею виникає таке природне явищеяк бризи.

    Cлайд 10

    Схеми утворення денного та нічного брізів Бризи – вітри з добовою періодичністю по берегах морів та великих озер. Денний бриз дме з водойми на нагріте узбережжя, нічний - з охолодженого узбережжя на водойму, тому що через питому теплоємність суші і води вдень тепліше суші і тиск повітря над сушею менше, а вночі повільніше остигає вода, тому вітер дме з суші море.

    Cлайд 11

    Вода з хімічної точкиЗ хімічної точки зору вода - універсальний розчинник. Немає такої речовини, сліди якої не можна було б виявити у воді. Це одна з якостей води, яка зумовила її роль як основи життя на Землі. Будь-який живий організм залежить від води. Вода є найбільшою коштовністю та найкориснішим з корисних копалин на нашій планеті. Люди повинні охороняти чистоту вод: до її складу можуть входити будь-які домішки, навіть небезпечні для здоров'я.

    Cлайд 12

    Лід Вода в твердому станіназивається льодом. Відомі 11 кристалічних модифікацій льоду та аморфний лід. У природі виявлено тільки одну форму льоду - із щільністю 0,92 г/см3, питомою теплоємністю 2,09 кДж/(кг· °С) при температурі плавлення 0 °С, питомою теплотою плавлення 324 кДж/кг, яка зустрічається у вигляді власне льоду (материкового, плаваючого, підземного), снігу та інею. На землі близько 30 млн. км3 льоду.

    Cлайд 13

    Питома теплотаплавлення льоду вище, ніж у багатьох інших речовин. Вона дорівнює (див. таблиці) 334 000 Дж/кг. Це дуже велика кількість енергії: кількості теплоти, витраченого на плавлення 1 кг льоду, взятого за температури плавлення, було б достатньо для нагрівання близько 1 кг води від 0 до 100 °С – температури кипіння. Питома теплота плавлення має менше значення для нашого клімату, ніж питома теплоємність води. Весною велика кількість сонячної енергіївитрачається на плавлення льоду, а пізно восени при становленні льоду велика кількість енергії виділяється, що істотно пом'якшує сезонні коливання температури.

    Cлайд 14

    Фізичні властивості льоду Товстий шар льоду має блакитний колір, що пов'язано з особливостями заломлення ним світла. Стиснення льоду дуже низька. Лід за нормального атмосферному тискуіснує тільки при температурі 0° С або нижче і має меншу щільність, ніж холодна вода. Саме тому айсберги плавають у воді. При цьому, оскільки відношення щільностей льоду та води при 0 ° С постійно, лід завжди виступає з води на певну частину свого об'єму.

    Cлайд 15

    У холодних районах нашої планети утворюються льодовики - великі природні скупчення льоду. Відбувається так. Там, де переважають негативні температури - високо в горах, а також на островах Антарктики та в Антарктиді, сніг влітку не тане, а лише трохи підтоплюється на поверхні величезних кучугур. Утворюється так званий фірн - окремі оплавлені зерна льоду. Через багато років фірн, підтаюючи у літні сонячні дні, поступово перетворюється на лід. Величезні льодовикові маси досягають 100-метрової товщини в горах, а в Антарктиді та на островах поруч із Північним полюсом висота крижаного покриву може бути цілих 3-4 км!

    Cлайд 16

    Коли шар льоду стає дуже товстим, то лід під своєю вагою починає текти. Тому льодовики хоч і повільно, але постійно рухаються. Зазвичай гірські льодовики, наприклад, на Кавказі, за рік проходять від 10 до 100 метрів. Однак іноді швидкість руху льодовика може становити 100 метрів на добу. Такі «бігуни»-льодовики обертаються стихійним лихом. Вчені підрахували, що й усю масу сучасних льодовиків розподілити рівномірно поверхні Землі, то товщина льодового панцира становитиме 50 м. Такі колосальні льодові скупчення грають життя нашої планети велику роль. Вони є «коморами» прісної води: у льодовиках перебувають дві третини світових запасів прісної води. Гірські річки, що випливають із льодовиків, несуть воду вниз на рівнини.

    Cлайд 17

    Пара - газоподібна фаза води. Якщо залишити воду у відкритій ємності, вона поступово випарується – всі її молекули перейдуть у повітря. У той самий час вода, що у щільно закупореному посудині, випаровується лише частково, тобто. при певному тиску водяної пари між водою і повітрям, що знаходиться над нею, встановлюється рівновага. Тиск пари в рівновазі залежить від температури і називається тиском насиченої пари (або її пружністю). Коли тиск насиченої пари порівнюється із зовнішнім тиском, вода закипає. Випаровування відбувається навіть із поверхні снігу та льоду, саме тому висихає на морозі мокру білизну. Всупереч загальноприйнятій думці, пара невидима. Той «пар», який виривається з киплячого чайника, – це насправді безліч дрібних крапельок води.

    Cлайд 20

    Це цікаво Людина на 80 відсотків складається з води. Море складається із солоної води, яка містить усі відомі на землі хімічні елементи- всього понад сто. Натрій та хлор – основні компоненти кухонних солей – становлять 85 відсотків солей, розчинених у морі. Крім них у морській водіє кальцій, магній і навіть трохи миш'яку та золота. Двох абсолютно однакових сніжинокне існує. Найменша зміна температури, вітру або вологості впливає на розмір і статуру сніжинки. Приблизно 70 відсотків землі покрито водою. Лише 1 відсоток із цієї води придатний для пиття. Два-три айсберги середньої величини містять у собі масу води, що дорівнює річному стоку Волги (річний стік Волги - 252 кубічних кілометри).

    Cлайд 21

    Використані інформаційні ресурси Дитяча енциклопедія Кирила та Мефодія 2006 (2CD) Велика енциклопедія 2008 (3CD) Ілюстрований енциклопедичний словникна CD та ін.

    Ганна Хохлова
    Презентація «Обережно, тонкий лід»

    Обережно,

    тонкий лід!

    ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

    ВИКОНАЛА

    ВИХОВНИК

    МДОУ Д/С №26 «ЗІРКА»

    Олексіївна

    Ні, мабуть, людини, яка не раділа б пробудженню природи, весняному співу птахів, ласкавому весняному сонечку, яке розтоплює сніг і лід.

    «Кожен лід до тепла живе»- говорить прислів'я.

    Однак, весна не завжди радість для тих, хто не дотримується правил поведінки на воді під час повені і коли неміцний лід.

    Період повені вимагає від нас порядку, обережностіта дотримання правил безпеки поведінки на льоду та воді.

    Лід на річках під час весняного паводку стає пухким, "з'їдається" зверху сонцем, талою водою, а знизу підточується течією.

    Дуже небезпечно щодо нього ходити: у будь-який момент може розсипатися під ногами і зімкнутися над головою, хоча зовні він виглядає міцним.

    Такий лід не здатний витримати вагу людини.

    Однак щороку багато людей нехтують заходами обережності та виходять на тонкий весняний лід,

    тим самим, наражаючи своє життя на смертельну небезпеку.

    Це треба знати!

    Це треба знати!

    Безпечним для людини вважається лід завтовшки не менше 10 сантиметрів у прісній воді та 15 сантиметрів у солоній.

    Міцність льоду можна визначити візуально:

    лід блакитного кольору – міцний,

    міцність льоду білого кольору

    у 2 рази менше,

    сірий, матово-білий або з жовтуватим відтінком лід ненадійний

    Шановні дорослі!

    Не можна забувати про небезпеку, яку таять у собі весняні водоймища. Лід тільки на вигляд здається міцним, а насправді він уже тонкий, слабкий і витримує тяжкості як дорослої людини, а й дитини. Тому не виходьте на тонкий лід, не залишайте своїх дітей без нагляду поблизу водойм!

    Будьте обережні та обережні!

    Недотримання цієї поради може призвести до провалу на льоду. На жаль, допомога тим, хто потрапив у біду на воді, приходить іноді занадто пізно, і подія закінчується трагічно.

    Щоб цього не трапилося, необхідно пам'ятати, що виходити на весняний лід можна лише в крайньому випадку та з максимальною обережністю.

    Будьте обережніпід час прогулянки біля річки!

    Пам'ятайте, що весна – найнебезпечніший час на річці! Не переходьте річку, ставок, озеро на льоду навесні. Уважно стежте за спеціальними знаками. Пам'ятайте, течія річки сильно підмиває круті береги. Можливі обвали.

    Остерігайтеся милуватися весняним льодоходом з стрімких берегів. Навесні небезпечно підходити до гребель, до ставків. Вони можуть бути несподівано зірвані натиском льоду. За жодних обставин не наближуйтесь до крижаних заторів

    Якщо трапилося лихо!

    Що робити, якщо ви провалилися у холодну воду:

    Як допомогти людині, що провалилася в холодну воду:

    Шановні дорослі,

    дотримуйтесь правил поведінки на водних об'єктах,

    виконання елементарних заходів обережності- запорука вашої безпеки

    та безпеки ваших дітей!

    При надзвичайних ситуаціяхдзвонити - 01; із сот. тел. - 112.

    Публікації на тему:

    Конспект ООД у ГО «Пізнавальний розвиток» у старшій групі «Обережно – тонкий лід!»Конспект ООД ГО «Пізнавальний розвиток» Тема: «Обережно – тонкий лід!» Ціль: створити умови для ознайомлення з правилами безпеки.

    Конспект заняття з ФЕМП у старшій групі «Рахунок у межах 8. Поняття «товстий-тонкий». Орієнтування на мікроплощині»Тема: Рахунок у межах 8. Поняття "товстий-тонкий". Орієнтування на мікроплощині. Мета: систематизувати та узагальнити знання дітей з даної.

    Конспект заняття з пізнавального розвитку дітей у середній групі «Льод»Мета: Ознайомити дітей з якостями та властивостями льоду, на основі одержаних уявлень сформулювати правила безпеки; виховувати.

    Мета: Розширити уявлення дітей про фізичні властивостіснігу та льоду. Освітні завдання: 1. Розширити уявлення дітей о.

    Для згуртування дитячого колективу обрала таку форму роботи, як виготовлення спільного плакату, для наших батьків дуже важливу.

    Конспект НОД у старшій групі «Сніг та лід»МДОУ» Дитячий садок«Оленка» с. Іванівка Івантіївського району Саратовської області» Методична розробкаНІД в старшій групі.