Лекції з екстремізму. Лекція «Профілактика екстремізму та тероризму в молодіжному середовищі

Тема урока:Профілактика екстремізму та тероризму серед молоді.

Цілі уроку:

Пізнавальні:

Активізувати розумову діяльність учнів у засвоєнні ролі екстремізму та тероризму в сучасного життясуспільства та визначити міру небезпеки даних явищ для життя людини;

Розширити уявлення дітей про молодіжну субкультуру;

Розвиваючі:

Сприяти розвитку логічного мислення, уваги та самостійності;

Сприяти розвитку критичного ставлення до сприйняття різноманітних інформації;

Виховні:

Сприяти формуванню непримиренного ставлення до проявів екстремізму та тероризму;

Формувати критичне ставлення до модних молодіжних течій, що мають екстремістську спрямованість;

Сприяти формуванню соціокультурної та громадянської ідентичності учнів.

Завдання уроку:



  • визначити причини та цілі екстремізму та тероризму;




  • виховувати почуття відповідальності учнів за долю людства.
Обладнання уроку:

  • робочі зошити учнів;


  • текст ФЗ РФ «Про протидію тероризму», текст Кримінального кодексу РФ;

Основні поняття та терміни:

  • глобальні проблеми сучасності, терор, тероризм, екстремізм, молодіжна субкультура.
Форма уроку:

План уроку


  1. Організаційний момент.




  2. Вивчення нової темиуроку.


  3. Групова робота з текстом документів.


  4. Підбиття підсумків.
План-конспект уроку

Міні-лекція вчителя:

Про терористичні акти нам розповідають засоби масової інформації. Тероризм давно з абстрактного поняття перетворився на реальний жах, перед загрозою якого стоїть усе людство. Сьогодні тероризм є фактором глобального значення, з яким доводиться зважати на будь-який уряд як у своїй внутрішній, так і зовнішньої політики. Тероризм як соціально-політичне явище не молодий. Його історія налічує щонайменше півтора століття.

В останні десятиліття все російське суспільство опинилося перед викликом з боку ідеології та практики екстремізму. Особливу небезпеку представляє той факт, що екстремістська ідеологія активно використовує найдоступніші для молоді канали донесення інформації та легко проникає в молодіжну субкультуру, пропонуючи досить прості та «радикальні» рішення у досягненні цілей шляхом крайніх заходів знищення чи нейтралізації всього «чужого». На жаль, все частіше відзначаються факти злочинів, які скоюють молоді люди, які кваліфікуються як екстремістські.

Постараємося розібратися в причинах та витоках екстремізму та спробуємо здійснити пошук вирішення цієї глобальної проблеми людства.

Мозковий штурм:

Як ви вважаєте, чому сьогодні активно розвиваються екстремістські настрої серед молодих людей?

1 етап.У зошитах фіксуються причини з яких, на думку учнів, активно розвиваються екстремістські настрої серед молоді? На виконання цього завдання дається 5 хв.

2 етапроботи у тому, що це причини, які виділили учні, записуються на дошці (без повторень і критики, див. «Правила проведення мозкового штурму»).

3 етапроботи вибудовується ієрархія чинників від найважливіших, до найменш на думку учнів (Додаток 1.).

Підведення підсумку вчителемпро важливість профілактики екстремістських настроїв саме у молодіжному середовищі. Саме молодь є групою ризику, схильна до агресивно-екстремістських дій. В силу свого віку молоді люди характеризуються такими психологічними особливостямияк: максималізм і нігілізм, радикалізм і нетерпимість, безоглядність та непримиренність, схильність до групівщини, світоглядна нестійкість та невдачі у пошуку самоідентичності, які за певних життєвих умов та наявності живильного середовища можуть виступити пусковим механізмом їх антисоціальної активності.

Формування основних понять.

Усім учням напередодні уроку дається випереджувальне завдання знайти у довідковій літературі визначення понять «екстремізм», «тероризм», «терор». На уроці ці визначення необхідно заслухати та порівняти їх, виділити суттєві ознаки. Доцільно здійснити запис деяких понять у зошитах. За підсумками аналізу вибрати кілька робочих понять подальшого вивчення проблеми.

Екстремізм(від лат. ехtremus - крайній) перекладається як прихильність до крайніх поглядів та радикальних заходів.

Екстремістські настрої молодих– це відображення необхідності здійснювати ризиковані вчинки, боротися за справедливість у їхньому розумінні, а також за «чистоту» своєї нації.

Тероризмрозглядається як використання насильства чи загрози його застосування щодо окремих осіб, групи осіб чи різних об'єктів з метою досягнення політичних, економічних, ідеологічних та інших вигідних терористам результатів.

Тероризм- Це крайня форма прояву екстремізму.

Тероризмце насильство, яке здійснюється з боку опозиційних угруповань.

Терор ( від латів. "terror" - страх, жах) -це політика репресій з боку держави, яка спирається на силу своїх силових інститутів .

Тероризмє вмотивоване насильство з політичною метою (Б.Крозье, директор лондонського інституту вивчення конфліктів).

Тероризмце застосування недержавного насильства або загрози насильства з метою викликати паніку у суспільстві, послабити становище і навіть повалити посадових осіб та викликати політичні зміни у суспільстві” (Уолтер Лакер, закордонний експерт).

Тероризмце тактика політичної боротьби, що характеризується систематичним застосуванням насильства, що виражається у вбивствах, диверсіях, саботажі, викраденнях та інших діях, що становлять загрозу життю та безпеці людей” (Є.П. Кожушко).

Учні роблять висновкипро те, що екстремізмяк соціально-культурне явище складне та неоднорідне, визначається як прихильність до крайніх заходів та поглядів, що відкидають існуючі соціальні нормиабо націленість на їх радикальні перетворення, що зброєю терору є репресії,зброєю тероризму – терористичний акт.Задля досягнення певних політичних, релігійних, соціально-економічних цілей терористи використовують насильницькі методи.

Дискусія:Молодіжна субкультура – ​​це плацдарм у розвиток екстремізму.

Для проведення дискусії учням пропонується зайняти одну з таких позицій.

Так згоден

Згоден, але з застереженнями

Не згоден

Не знаю, не визначився

Після того як учасники визначили свою позицію, пропонується кожній групі захистити свою тезу, використовуючи різні факти та аргументи на захист своєї тези.

Під час підбиття підсумку дискусії використовувати підходи до визначення молодіжної субкультури (Додаток 2.).


Групова робота з текстом документів

На цьому етапі уроку організується групова робота учнів із текстом Федерального Закону «Про протидію тероризму» (від 6 березня 2006 року) та Кримінального кодексу РФ. Тексти документів заздалегідь підготовлені для учасників кожної робочої групи. Працюючи з текстом, учні роблять необхідні записи у зошитах. Учням можуть бути запропоновані такі завдання:

Завдання першої групи.Працюючи з текстом Федерального Закону визначте поняття, правову основу та основні засади протидії тероризму в РФ. Спираючись на статті Кримінального кодексу РФ, назвіть злочини терористичного характеру.

Завдання для другої групи.Визначте організаційні основи протидії тероризму, цілі, суб'єкти, які здійснюють цю діяльність, їхню компетенцію та функції.

Завдання для третьої групи.Покажіть, як здійснюється проведення контртерористичної операції, хто здійснює її управління, які сили та засоби залучаються для цього, як здійснюється правовий режим у зоні проведення операції, ведення переговорів із терористами.

Завдання для четвертої групи.Визначте, як здійснюється відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок терористичного акту, соціальна реабілітація постраждалих, їх правова та соціальний захист, відповідальність організацій за причетність тероризму

По завершенню обговорення групам пропонуються ватмани та маркери для графічної презентації результатів роботи.

Після закінчення роботи учасники оголошують результати, обмінюються одержаною інформацією, роблять висновки.

Розробка та захист проектів

На заключному етапі другого уроку кожній групі пропонується розробка проектів «Роль та можливості молодіжних субкультур у формуванні антиекстремістської ідеології молодих людей».

Група "Теоретики"представляє дослідницький проект, кінцевим продуктом якого можуть бути довідники «Основні молодіжні субкультури південного регіону" та ін.

Група «Прес-центр»представляє творчий проекту формі спеціального випуску шкільної комп'ютерної га зти, присвяченій проблемі профілактики екстремізму та тероризму в сучасному світі.

Група «Політики»здійснює презентацію прикладних проектів у формі правил поведінки для школярів, Програми молодіжної організації «Молодь проти тероризму».

Група «Психологи»здійснює презентацію прикладних проектів у формі програми психолого-педагогічного супроводу молоді, захист основних напрямів супроводу.

Матеріали для розробки проектів: Інтернет ресурси, додатки 1-3.

Цей етап уроку присвячений презентації групових проектів учнів. Заздалегідь (за 1-2 тижні) сформовані групи обирають тему та тип проектів, продумують джерела збору інформації, варіанти оформлення роботи, форму презентації проекту.

Після захисту проектів вчитель завершує заняття та дає домашнє завдання.

Додаток 1.

Причини розвитку ектремізму серед молоді


  1. Вікові особливості молодих людейта особливості умов їх розвитку. Невизначеність соціального статусу, маргінальність соціальних позицій, психофізіологічні зміни, що супроводжують зростання молодого чоловіка, процеси становлення особистості роблять молодих людей уразливими щодо різним формамдискримінації. В першу чергу мова йдепро дискримінацію за віком, коли юнаки та дівчата відчувають обмеження своїх прав у різних сферах.

  2. Нестійкість бажань, нечіткість цілей, нетерпимість до інакодумствата властива молодим людям імпульсивність становлять специфіку юнацького віку. Такі особливості віддаляють молоду людину від батьків та інших дорослих людей, змушують робити кроки у напрямі пошуку собі подібних. Молоді люди об'єднуються у групи однорідні за віком та соціальною приналежністю, у яких задовольняються їх типові потреби у дозвіллі, спілкуванні, групуванні.

  3. В об'єднаннях молодих людей закономірно складаються власні культурні норми та настанови, культивуються своєрідні цінності, діють генераційні фактори, які можуть стати підставою психологічного протиставлення «ми» та «вони».
Дослідники виділяють чотири основні джерела тероризму та екстремізм:

По перше,тероризм і екстремізм проявляються в суспільствах, що вступили на шлях трансформацій, різких соціальних змін або сучасних суспільствахпостмодерну з вираженою поляризацією населення за етносоціальними ознаками. Учасниками терористичних дій стають маргінальні та іммобільні групи населення.

По-друге, соціальні контрасти, різке розшарування суспільства на бідних і багатих, а не просто бідність чи низький рівеньсоціально-економічного статусу провокують агресію та створюють ґрунт для тероризму.
По-третє, прояви екстремізму наростають у початкові періодисоціальних модернізацій На завершальних етапах успішних змін прояви екстремізму та тероризму різко йдуть на спад.
По-четверте,незавершена урбанізація, специфічні форми індустріалізації, зміни етнодемографічної структури суспільства, особливо нерегульована міграція, породжують екстремізм та інтолерантність у суспільстві.

У п'ятих,Важливу роль поширенні етнічного і релігійного екстремізму і тероризму в ісламському світі грає переважання авторитарних політичних режимів. Вони провокують насильство як форму вирішення політичних протиріч і надають йому характеру культурної норми.

Додаток 2.

Молодіжна субкультура- Це культура певного молодого покоління, що володіє спільністю способу життя, поведінки, групових норм, цінностей та стереотипів. Молодіжні субкультури можна як систему смислів, засобів вираження, стилів життя. Створювані групами молоді, субкультури у своїй відбивають спроби вирішення протиріч, що з ширшим соціальним контекстом. Субкультури є деяким чужорідним освітою, навпаки, вони глибоко прискорені, у загальному, соціально-культурному контексті.

Під субкультуроюрозуміються малі культурні світи - система цінностей, установок, способів поведінки та стилю життя, яка притаманна дрібнішій соціальній спільності, просторово і соціально більшою чи меншою мірою відокремленої. При цьому субкультурні атрибути, цінності, ритуали та інші стійкі моделі поведінки зазвичай відрізняються від цінностей і зразків поведінки в панівній культурі, хоча й тісно пов'язані з ними.

З одного боку, молодіжна субкультура– це активне бажання молодих людей до самореалізації, самоствердження, з іншого боку– це своєрідний стихійний протест проти домінуючих у суспільстві цінностей та стереотипів поведінки, а також стилю життя, з третього боку– для більшості молодих людей субкультура стає психологічним захистом від численних проблем, незрозумілих для них перетворень. Найоб'ємнішим і найбільш підходящим вважатимуться визначення молодіжної субкультури, дане С.І. Левіковій.

Додаток 3.

Найважливіші життєві плани молоді пов'язані з сенсожизненными орієнтаціями. Сенсожиттєві орієнтації зазнають впливу тієї системи цінностей, яка домінує в найближчому оточенні. А найближче оточення молодої людини – це молоді люди, які є носіями особливої ​​культури, субкультури сучасної молоді. Від того, наскільки вивченими будуть питання соціальних та екзистенційних смислів молодіжної субкультури, особливості структури ціннісно-смислової сфери молоді, а також можливі деформації смисложиттєвих орієнтацій залежить успішність побудови психолого-педагогічного впливу та психолого-педагогічної підтримки молодих людей.

Молоді люди за умов російської модернізації змушені «приміряти» він існуючі стандарти поведінки, проголошені духовні цінності. Формування смисложиттєвих орієнтацій та моральних переваг відбувається досить складно, воно не може обмежуватися деклараціями та вольовими рішеннями, цей процес відбувається на тлі існуючих традицій та на тлі інновацій.

Сучасна молодь має різні ціннісні орієнтації і можна говорити про їх рухливість, залежність динаміки ціннісних орієнтацій юнаків та дівчат від рівня їхньої соціалізації, від низки зовнішніх факторів. У такій неоднозначності реалізуються різнопланові життєві позиції. Деяким молодим людям вдається успішно адаптуватися, комусь дуже важко дається самовизначення та вибір свого шляху.

Необхідність надання психолого-педагогічного впливу та психолого-педагогічної підтримки молодих людей актуальна за низкою обставин. Насамперед, слід сказати, що молодь - найважливіша демографічна група, від якої залежить майбутнє російського суспільства. А розвиток особистості молодої людини відбувається на тлі соціальних, економічних, політичних умов, які все більше ускладнюються, які не можуть не відкладати відбиток на систему цінностей, на моральні норми. Найважливіші життєві плани молоді пов'язані зі своїми смысложизненными орієнтаціями.

Репрезентація у свідомості молодої людини необхідності витрачання енергії та здібностей молодих людей у ​​необхідні суспільству сфери діяльності та наступні за цим зміни стилю поведінки тим реальніше, чим більше продумані умови надання психолого-педагогічного впливу та психолого-педагогічної підтримки.

Зокрема, на наш погляд, створення формальних (офіційних) молодіжних об'єднань сприятиме адекватному психолого-педагогічному вихованню молоді, що виражатиметься у формуванні адекватної ціннісно-смислової сфери та спрямування потенціалу молоді у потрібне русло для суспільства.

На жаль, необхідно зазначити, що сьогодні майже не існує або є, але в дуже малій кількості, організації, які могли б цілеспрямовано, систематично і оптимальними способамивирішувати завдання духовно-морального виховання молодих людей. У суспільстві все яскравіше з'являється ідеал успіху і процвітання, способи поведінки молодих людей, що не вкладаються в стереотипи, особливості їх молодіжної культури дратують доросле покоління. Але якщо замість роздратування, обурення психологи, педагоги, батьки і всі ті представники старшого покоління, які безпосередньо чинять усвідомлений чи неусвідомлений вплив на молодь, проявлятимуть терпіння, кохання, об'єднають свої зусилля, то можлива організація комплексної психолого-педагогічної роботи з юнаками та дівчатами . Необхідно створення моделі педагогічної взаємодії педагогів та батьків ще на стадії навчання у школі з метою взаємного впливу освітньої установи та сім'ї один на одного.

В основу всієї роботи з психолого-педагогічного супроводу, безсумнівно, має бути покладено системний підхід, у логіці якого процес супроводу молодих людей, може бути здійснений на різних рівнях взаємодії держави, суспільства та конкретних організацій та установ.

Психолого-педагогічне вплив слід було б спрямувати на: формування у молоді такої системи цінностей, яка дозволяла б виробити перспективні життєві позиції, стратегію у своїй професійній, пізнавальній, соціальній діяльності;

формування культури мислення – духовної освіти, що характеризує міру соціального розвиткута почуття відповідальності;

інтегративність ціннісних установок, проникнення яких сформує той спосіб життя, який забезпечить гарантовану надійність у різних сферах діяльності та принесе користь суспільству, членом якого є молода людина.

Можна було б виділити ряд напрямів з психолого-педагогічного впливу та психолого-педагогічного супроводу молоді:

соціально-педагогічне спрямування, що передбачає реалізацію системи просвітницьких та педагогічних заходів, адресованих різним верствам сучасної молоді;

програмно-структурний напрямок, що включає організацію спільної діяльності молодих людей;

економічний напрям, який включав би визначення об'єктів та джерел матеріального стимулювання та фінансування молодіжних організацій, спортивних клубів та ін;

інноваційний напрямок, який замість звичного педагогічного виховання в повчальній формі переходить до моделі розвитку активної моральної свідомості, формування ціннісних та смисложиттєвих орієнтацій.


  1. Башкатов І.П. Психологія неформальних підлітково-молодіжних груп. М., 2000.

  2. Концепція протидії тероризму в Російської Федерації.

  3. Левікова С.І. Місце у системі цінностей молодіжної культури // Суспільні науки та сучасність. 2001. № 4.

  4. Сергєєв С.А. Молодіжні субкультури республіки // Соціологічні дослідження. 1998. № 11.

  5. Федеральний Закон РФ «Про протидію тероризму»

  6. Хрієнко Т.В. Динаміка духовних цінностей сучасної молоді// Соціал.-гуманітар. знання. 2005. № 1.

  7. Чупров В.І., Зубок Ю.А., Вільямс К. Молодь у суспільстві ризику. М., 2001.

Розділ 7. Зразок пропагандистського матеріалу«План-розробка уроку з ОБЖ (11 клас)»-2

Тема урока:Роль ЗМІ у формуванні антиекстремістських установок у старшокласників.

Цілі уроку:

Показати можливості та роль ЗМІ у протидії ідеології екстремізму та тероризму.

Завдання уроку:


  • поглибити знання учнів про глобальні проблеми сучасності;

  • визначити роль ЗМІ у житті сучасної людини;

  • визначити можливості та небезпеки ЗМІ у формуванні установок та світогляду молоді;

  • здійснити пошук шляхів вирішення цієї проблеми;

  • сприяти розвитку критичного ставлення до сприйняття різноманітних інформації;

  • удосконалювати навички роботи з довідковою, політичною, юридичною літературою, розвивати критичне мислення учнів;

  • продовжити формування умінь працювати у групах, представляти та відстоювати власну позицію, здійснювати презентацію проекту;

  • виховувати почуття відповідальності учнів за своє майбутнє.
Обладнання уроку:

  • робочі зошити учнів;

  • комп'ютер та мультимедійний проектор для демонстрації проектів-презентацій учнів;

  • тексти із характеристикою форм діяльності ЗМІ;

  • спеціально оформлена дошка.
Основні поняття та терміни:

  • ЗМІ, ідеологія екстремізму та тероризму, антиекстремістські настанови, критичне мислення.
Форма уроку:групова робота учнів, захист проектів.

План уроку


  1. Організаційний момент.

  2. Мотивація учнів на навчальну діяльність. Цілепокладання.

  3. Актуалізація уявлень учнів про проблему.

  4. Узагальнення та систематизація опорних знань.

  5. Вивчення нової теми уроку

  6. Формування основних понять.

  7. Групова робота з текстами.

  8. Презентація проектів учнів.

  9. Підбиття підсумків.

У сучасних умовахекстремістські прояви серед молодих людей стали дестабілізуючим чинником розвитку суспільства, каталізатором агресивності і жорсткості кримінальних проявів, куди діє ряд потужних криміногенних чинників. Ми щодня є свідками дедалі більшого поширення чужих російським духовним ідеалам і незвичних нам норм поведінки, моральних і моральних орієнтирів у середовищі - жадібності, користолюбства і байдужості, жорстокості тощо. Крім того, у «підлітковому віці дітей хвилює проблема самоствердження, яка вирішується у процесі взаємодії з іншими підлітками. Випробовуване ними почуття соціальної незахищеності сприяє їх об'єднанню. Неформальні молодіжні групи з часом набувають все більш стійких форм. Бажання підвищити свій авторитет серед однолітків, прагнення матеріальної незалежності вікове легковажність нерідко сприяє скоєння злочинів». Екстремістська діяльність молодих людей, як правило, також здійснюється у групі. Саме групова злочинність служить основним каналом залучення підлітків та молоді до скоєння злочинів екстремістської спрямованості. Водночас виявлення та нейтралізація таких груп ведеться неефективно.

Істотне значення у системі протидії екстремізму, у зв'язку з цим, надається вдосконаленню організації та здійснення профілактики екстремізму в середовищі підлітків та молоді, в основі якої лежить її інформаційне забезпечення. Інформаційне забезпечення - Це діяльність, що включає значний обсяг відомостей, до головних з яких слід віднести відомості про екстремістські групи, місця їх легальних і нелегальних зустрічей, їх погляди на проблеми екстремістської діяльності і, нарешті, про їх організаторів, керівників та безпосередніх учасників. Масив зазначеної інформації має сприяти правильній організації проведення профілактичних заходів суб'єктами протидії екстремістській діяльності відповідно до їхньої компетенції.

З усієї інформації, що забезпечує вирішення завдань профілактики екстремізму в середовищі неповнолітніх та молоді, виняткову важливість мають відомості про осіб, які замишляють, готують, вчиняють та вчинили злочини екстремістської спрямованості, - для можливого передбачення їх подальших дій та прийняття, адекватних.

Завдяки інформаційному забезпеченню повинна створюватися оптимальна програма з проведення оперативно-профілактичних заходів усіма суб'єктами протидії екстремістській діяльності, які, маючи відповідну інформацію, повинні розробляти заходи щодо ліквідації або нейтралізації криміногенних факторів, що сприяють скоєнню злочинів екстремістської спрямованості, їх профілактиці. Інформація, що забезпечує проведення профілактичних заходів щодо протидії екстремізму серед підлітків та молоді є різновидом соціальної інформації. Її мета - забезпечити діяльність з профілактики екстремізму в середовищі неповнолітніх та молоді, сприяти повній та своєчасній постановці на оперативно-розшукові та профілактичні обліки осіб з цієї категорії, схильних до скоєння злочинів екстремістської спрямованості та їх виправлення; усунення тих криміногенних факторів, які негативно впливають на них. Можна виділити ряд особливостей інформації, що використовується у профілактиці екстремізму серед неповнолітніх та молоді.

По-перше, засобами отримання такої інформації, як правило, є сили та інструменти, які використовуються правоохоронними органами та оперативними підрозділами. До джерел інформації в окремих випадках можна віднести відомості, опубліковані у засобах масової інформації, на інтернет-сайтах, одержані від громадських організацій, окремих громадян тощо.

По-друге, інформація про екстремістські прояви здебільшого перевіряється із залученням низки суб'єктів протидії екстремістській діяльності (залежно від віку об'єкта профілактики, його соціальних зв'язків, місця його навчання чи роботи).

По-третє, за змістом профілактична інформація буває разової та багато разового використання.

До інформації разового використання слід віднести, наприклад, інформацію про підготовку чи скоєння злочину екстремістської спрямованості. У цьому випадку слід вживати негайних заходів щодо припинення кримінальних дій та усунення їх причин та умов, надання профілактичного впливу на осіб, які висловлюють відповідні наміри. Профілактична інформація багаторазового використання концентрується в різного роду аналітичних документах, звітах, зведеннях та сприяє виробленню правильних рішеньз організації профілактики екстремізму серед підлітків і молоді перспективу.

Різні чинники, які штовхають молодих людей на скоєння злочинів екстремістської спрямованості, не статичні, згодом вони змінюються. Тому ті причини та умови, які спонукали вчинити злочин учора, сьогодні можуть і не стати такими через обставини, що змінилися. У зв'язку з цим необхідне постійне вдосконалення роботи з виявлення причин та умов, що сприяють екстремістській діяльності. Найважливішою складовою профілактики екстремізму в молодіжному середовищі є запобіжна діяльність співробітників правоохоронних органів та суддів в освітніх установах (школах, коледжах, університетах, інститутах тощо) у рамках правового виховання та подолання у свідомості підростаючого покоління правового нігілізму. Освітні установи виступають дзеркалом суспільних відносин, а тому немає нічого дивного в тому, що долучення до екстремізму найчастіше відбувається саме в них. Проблеми нетерпимості, націоналізму та ксенофобії, відсутність толерантності – реальність сучасного шкільного життя.

Таким чином, особливості об'єкта профілактики екстремізму, що розглядається, вимагають від її суб'єктів спеціальних професійних і педагогічних знань, умінь і навичок і досвіду їх застосування, а реалізація оперативно-службових функцій у сфері вимагає спеціальної підготовки з багатьох галузей знань.

Загальні положення профілактики екстремізму в молодіжному середовищі визначені Федеральним законом «Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх» від 24 червня 1999 р. № 120-ФЗ, де під профілактикою правопорушень та бездоглядних слід розуміти систему соціальних, правових і правових на виявлення та усунення причин та умов, що сприяють бездоглядності, безпритульності, правопорушенням та антигромадським діям неповнолітніх, що здійснюються разом з індивідуальною профілактичною роботою з неповнолітніми та сім'ями, які перебувають у соціально небезпечному становищі. Основними завданнями діяльності з профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх є:

попередження бездоглядності, безпритульності, правопорушень та антигромадських дій неповнолітніх, виявлення та усунення причин та умов, що сприяють цьому;

забезпечення захисту прав та законних інтересів неповнолітніх;

соціально-педагогічна реабілітація неповнолітніх, які перебувають у соціально небезпечному становищі;

виявлення та припинення випадків залучення неповнолітніх у скоєння злочинів та антигромадських дій.

Грунтуючись на цьому, можна зробити висновок, що під профілактикою екстремізму в середовищі підлітків і молоді слід розуміти систему соціальних, правових, педагогічних та інших заходів, спрямованих на виявлення та усунення причин та умов, що сприяють здійсненню злочинів та правопорушень екстремістської спрямованості, що скоюються зазначеною категорією осіб. Основними завданнями такої профілактичної роботи будуть:

попередження правопорушень та антигромадських дій екстремістського характеру, які вчиняються учнями шкіл, інших навчальних закладів, виявлення та усунення причин та умов, що сприяють таким діям;

виявлення та припинення випадків залучення неповнолітніх до екстремістської діяльності.

У рамках профілактики екстремізму слід розрізняти два рівні профілактики: загальносоціальну та спеціальну. Перший рівень – загальносоціальний – включає комплекс профілактичних заходів, спеціально не спрямованих на причини та умови злочину. Це заходи щодо оздоровлення соціального клімату в освітній установі загалом.

Формування основ толерантного світогляду студентів та школярів є основним завданням загальносоціальної профілактики. З огляду на обставини, що йдеться про розвиток світогляду молодого покоління, процес формування толерантності може бути досить тривалим. Відмова від будь-яких форм нетерпимості, національної, етнічної, мовної, расової, соціальної ненависті чи ворожнечі має бути платформою всього свідомого життя молодої людини.

В силу зазначених обставин правоохоронці не в повному обсязі можуть вирішити це завдання. Її суб'єктами мають бути і члени сім'ї, педагогічні колективи дошкільних та шкільних закладів, професорсько-викладацький склад вишів.

Другий рівень – спеціальний – орієнтований безпосередньо на усунення причин та умов екстремістських проявів. Саме на цьому рівні мова йде вжепро систему заходів, спрямованих на вирішення конкретного завдання – попередження злочинів та правопорушень екстремістської спрямованості. Саме на цьому рівні роль правоохоронців стає однією з провідних. Елементами спеціального запобігання є кримінологічна профілактика, кримінально-правове попередження, віктимологічна профілактика. Кримінологічна профілактика поділяється на ранню, безпосередню профілактику та профілактику рецидиву злочинності підлітків та молоді. Об'єктом ранньої профілактики є чинники несприятливого формування особистості неповнолітніх та молоді, такі форми їхньої антигромадської діяльності, які свідчать про можливість скоєння злочинів екстремістської спрямованості. Безпосередня профілактика спрямовано осіб, що є на межі скоєння злочину. За ознакою спрямованості на об'єкт вона може бути ототожнена з припиненням злочинів. Профілактика рецидиву – це запобігання повторному вчиненню злочинів молодими людьми.

Оперативно-розшукова профілактика являє собою систему здійснюваних з використанням, як гласних, так і негласних сил, засобів, методів оперативно-розшукових заходів, спрямованих на виявлення та позитивний вплив на детермінанти екстремізму, осіб, які готують і роблять замах на скоєння злочинів екстремістської спрямованості, а також потенційних жертв екстремістських посягань.

Слід згадати про два різновиди спеціальної профілактики- загальною та індивідуальною. Загальна профілактика неперсоніфікована, вона спрямована в основному на мікросередовище злочинної поведінки. Загальна профілактика охоплює напрямок з вивчення та позитивного впливу на причини злочинності, умови, що їй сприяють, або обставини, що роблять об'єктивно можливим скоєння злочинів. Об'єктом індивідуальної профілактики є особистість людини, від якої очікується скоєння злочину. До неї входить як діяльність із своєчасному виявлення осіб, яких, судячи з достовірно встановлених фактів їх протиправного поведінки, очікується скоєння злочинів, і надання цих осіб впливу з метою недопущення з боку злочинів.

Таким чином, профілактика екстремізму в середовищі молоді є складну системузаходів, що проводиться як у загальному (формування основ толерантного світогляду), і на спеціальному (власне попередження злочинів і правопорушень екстремістської спрямованості) рівнях.

Старший помічник прокурора О.В. Лось

Час спілкування: «Екстремізм – загроза суспільству»

Час спілкування присвячений темі екстремізму, тероризму. Про актуальність,

яких говорять зіткнення, що почастішали на расовій і національній

ґрунті. При цьому об'єктами агресії стають представники практично

всіх соціальних груп, а також молодіжних субкультур.

За визнанням керівників МВС, екстремізм загрожує національній

безпеки Росії і ніякі антиекстремістські, так само як і

антитерористичні заходи не можуть бути зайвими або надмірними. У

під час спілкування учні отримують інформацію на цю тему, навчаються

критично оцінювати сказане під час обговорення.

Цілі : Виховання у дітей та підлітків миролюбства, прийняття та

розуміння інших людей, вміння позитивно взаємодіяти з ними;

формувати негативну оцінку таких явищ як екстремізм, тероризм;

виховувати почуття національної гідності, поваги до представників

інших національностей; спонукати до самопізнання, саморозвитку,

самореалізації до прояву активної життєвої позиції.

Завдання:

Освітні: з'ясувати причини виникнення екстремізму та

тероризму та хто за цим стоїть.

Розвиваючі: розвивати вміння ораторського мистецтва через виступи,

підготовлені учнями; прищеплювати навички самостійної роботи;

вчити аналізувати події, робити висновки, вміти переконливо та

аргументовано довести свою думку.

Виховні: - формувати патріотизм; виховувати почуття неприйняття до

насильству, тероризму та екстремізму.

Підготовча робота:

Розподілити учасників на 2 групи;

Запропонувати учасникам заходу підготувати комп'ютерну

презентацію про екстремізм, тероризм.

Провести анкетування серед учнів старших класів на тему

"Толерантність".

Обладнання: комп'ютер (для демонстрації презентацій, відео).

Оформлення: на дошці написати тему заходу «Все у наших руках».

План заходу

I. Вступна розмова із переглядом відео.

ІІ. Робота у групах із поняттями «екстремізм», «тероризм».

ІІІ. Дискусія на тему «Мода чи дурість?»

IV. Тренінг - гра "Всі ми чимось схожі ...".

V. Перегляд відео

VI. Рефлексія.

VII. Підбиття підсумків (рефлексія).

Хід класної години

1. Організаційний етап

2. Мотиваційний етап (Перегляд відеокліпу «Росія – Батьківщина моя»)

Під музику кліпу вчитель читає вірші:

Мила Росія!

Рідна наша мати!

Яким високим словом

Мені твій подвиг назвати?

Якою великою славою

Вінчати твої справи?

Який виміряти мірою,

Що ти пережила?

Ти все перетерпіла,

Пізнала все сповна,

Підняти такий тягар

Могла лише ти одна!

Як ви вважаєте, про що ми з вами сьогодні говоритимемо?

Ми живемо у Росії, у Російській Федерації. Росія - велика країна. Ця

країна, що перемогла фашизм. 70 років тому відгриміли бої Великої

Великої Вітчизняної війни. Дотискаючи фашистів, наші батьки та діди мріяли і

свято вірили, що після перемоги на планеті не буде більше воєн і настане

дивовижний час загального братерства. Перемогу було здобуто, але

загальний світ не наступив. За останні п'ять тисяч років зафіксовано

близько 15000 великих і малих воєн, у яких загинуло кілька

мільярдів людей.

Продовжуються локальні війни, військові конфлікти, пов'язані з

релігійними, територіальними та національними суперечками. В нашу,

здавалося б, мирне життя все наполегливіше вторгається в наш лексикон

щільно увійшли такі страшні слова як «тероризм» та «екстремізм».

Так що ж ховається за «екстремізмом» і які його причини

виникнення.

Виступ 1 групи. Екстремізм – це складна та неоднорідна форма

висловлювання ненависті та ворожнечі. Розрізняють таківиди екстремізму:

· політичний

· національний

· релігійний

Національний екстремізм виступає під гаслами захисту свого

народу», його економічних інтересів, культурних цінностей, як правило,

збитки представників інших національностей, які проживають на цій же

території.

Підрелігійним екстремізмом розуміють нетерпимість по відношенню до

інакодумним представникам тієї чи іншої релігій. В останні

роки загострилася проблема ісламського екстремізму

Політичний екстремізм – це рухи чи течії проти

існуючого конституційного устрою.

До причин виникнення екстремізму можна віднести такі:

Це велике майнове розшарування населення воно призводить до того, що

суспільство перестає функціонувати як цілісний організм,

об'єднаний загальними цілями, ідеями, цінностями.

Це наростання соціальної напруги.

Це зниження ідеологічної складової у виховному процесі,

що призвело до втрати моральних цінностей.

Це бездуховність, відсутність чітких уявлень про історію та

перспективи розвитку країни, втрата почуття причетності та

відповідальності за долю батьківщини.)

Соціальну базу екстремістських груп складають, люди не зуміли

адаптуватись до нових умов життя. Молодь не здатна

критично підходити до змісту публікацій у засобах масової

інформації, через відсутність життєвого досвіду виявилися найбільш

схильні до цього впливу. Це дуже гарне середовище для екстремістських

груп. Більшість молодіжних екстремістських угруповань носять не

формальний характер. Ряд їхніх членів мають невиразне уявлення про

ідеологічному підґрунті екстремістських рухів. Гучна фразеологія,

зовнішня атрибутика та інші аксесуари, можливість відчути себе

членом своєрідного «таємного суспільства», яке має право безкарно

творити розправу над неугодними групі особами, все це приваблює

молодь.)

Від того, хто виграє «битву за уми і серця» підростаючого покоління,

багато в чому залежить майбутнє країни. Лише зусилля всього суспільства можуть створити

надійний заслін розповсюдженню екстремізму.

Вчитель: На сьогоднішній день екстремізм є реальною загрозою

національної безпеки Російської Федерації. Спостерігається

збільшення неформальних молодіжних рухів екстремістської

спрямованості. Нині членами неформальних молодіжних

організацій (угруповань) екстремістсько-націоналістичної

спрямованості є молоді люди віком від 14 до 30 років, нерідко -

неповнолітні особи 14 – 18 років.

Одним з найбільш вражаючих міфів, якими одержимо масове

свідомість – «Тероризм». Я повторюся, скажу, що тероризм це свідоме

використання нелегітимного насильства (найчастіше із явною орієнтацією

на видовищний, драматичний ефект) з боку якоїсь групи,

прагне тим самим досягти певних цілей свідомо

недосяжних легітимним способом. Спробуємо розібратися, що таке

тероризм та визначити хто ж за цим стоїть!

Виступ 2 групи . Тероризм (від латинського TERROR – страх, жах) –

насильницькі дії злочинних осіб з метою підриву існуючої

влади, ускладнення міжнародних відносин, політичних та

економічних здирств у держав та корпорацій. Тероризм – це

крайнє прояв екстремізму явище, пов'язане з насильством,

загрозливе для життята здоров'ю громадян.

Ідеологічний тероризм . Наявність двох таборів (влада та незадоволені

їй революціонери – терористи). Наприклад: російські народники,

французькі анархісти, німецькі консерватори, більшовики, фашисти,

теракти неофашистів в Італії наприкінці 70-х, Червоні Бригади та Червона

Армія у ФРН і т.д.

Етнічний тероризм. Етнічні меншини розглядають

тероризм, як єдиний шлях заявити про свої вимоги в умовах,

коли повноправна політична участь у визначенні своєї долі іншим

способом неможливо. Етнотероризм може мати расовий характер. Найкращі

яскраві приклади: сицилійські сепаратисти, ірландці, курди, карабахські

вірмени та чеченці.

Релігійний тероризм . Виступають релігійні меншини або

активний авангард, який пізнав ворожий вплив влади. Основа

приниження "невірних", представників іншої релігії. Найкращі

формулювання «обрані», «врятовані», «прокляті». Класичні

зразки такого тероризму – сіоністський тероризм у Палестині та

сучасний ісламський тероризм

Кримінальний тероризм Найчастіше такий тероризм супроводжується

вимогою напівполітичного характеру. Наприклад: надання

суден для того, щоб залишити певну зону,

звільнення ув'язнених тощо. Приклади: більшовицькі та

анархічні грабіжники, і грабіжники, етнічні мафії США (єврейська,

сицилійська та китайська), взяття банків екстремістами тощо.

Індивідуальний терор. Це не одинак ​​– революціонер, не одинак ​​–

націоналіст, не одинак ​​– релігійний фанатик, не одинак ​​– злочинець,

а людина в незалежності її ідеологічної орієнтації, що завдає шкоди

суспільству.

Тероризм перетворився на одну з найнебезпечніших за своїми масштабами,

непередбачуваності та наслідків суспільно-політичних проблем.

Сьогодні тероризм - це не тільки диверсанти-одинаки, викрадачі

літаків та шахіди-камікадзе. Сучасний тероризм – це потужні

розгалужені та добре організовані структури. В даний час у

У світі налічується близько 500 нелегальних терористичних організацій.

Вчитель: Таким чином, можна зробити висновок, що тероризм у Росії

обумовлений суспільними протиріччями. Вони надають негативне

вплив на всі боки суспільного життякраїни. Найважливішою

передумовою ефективної боротьбиз тероризмом поряд із заходами

правоохоронних органів спецслужб, є вміння громадян

протистояти терактам, правильно поводитися в умовах цієї небезпеки.

IV. Дискусія на тему «Мода чи дурість?»

Класний керівник. 80% російських екстремістів - старшокласники,

учні ПТУ та безробітні. Як ви думаєте, що їх привело до цього?

Зразкові відповіді:

Бажання бути крутим, гонитва за модою.

Економічна криза, безробіття, відсутність перспективи.

Стадний інстинкт – бажання бути у стаді, у команді.

Психологічні проблеми, комплекси, невпевненість у собі, почуття

самотності.

Засилля інородців у Росії.

Демонстративне приниження корінних мешканців інородцями.

Руйнування системи виховання молоді (піонери, комсомол, гуртки,

секції, стадіони, спортмайданчики тощо).

Вчитель: Справді, фахівці приходять до висновку, що головні

причини популярності екстремізму серед молоді – економічна криза

та розвал системи освіти. Але де витоки тієї ненависті, яка є

основною рушійною силою? Ось думка одного дослідника:

У Росії її склалося дворівневе суспільство. На першому рівні

невеликий та благополучний шар влади та бізнесу, на другому рівні

решта населення, позбавлене перспектив. У свідомість більшості

населення впроваджуються хибні та жадібні цілі, ілюзії легкого досягнення

особистого успіху, проте реальність така, що більшості доведеться до

кінця своїх днів тягнути жалюгідне існування. Тут і лежить коріння того

ненависті, яка дедалі більше охоплює суспільство. Саме ця молодь,

перед якою закрита дорога у гідне майбутнє, стає виразником

цієї ненависті...

Чи згодні ви з такою точкою зору та які методи боротьби з

екстремізмом, на вашу думку, були б ефективними?

(учні працюють у групах та відповідають) (Зразкові відповіді: потрібно підвищувати

рівень життя людей, інтелектуальний рівень, покращувати якість освіти,

налагодити виховну роботу тощо)

Класний керівник. Відома американська дослідниця

висловила думка, що молодь - це соціальний бульдозер, що розчищає

шлях для змін, що відбуваються в суспільстві. Чи згодні ви з цим?

(Висловлювання учнів)

Класний керівник. Бажання блага Росії - ось що рухає

патріотами. Але добре це можна розуміти по-різному, вони друзі чи вороги

Росії? Озвучте свою думку.

(Висловлювання учнів)

Тренінг-гра «Всі ми чимось схожі...»

своєрідність кожної людини, так і загальні риси, що поєднують з іншими

членами групи. Нехай кожна група становитиме список того, що об'єднує

всіх членів. У цьому списку можна написати, наприклад: «У кожного з нас

є бабуся чи …», «Улюблена страва кожного з нас», «У кожного з нас

є …», «Ми всі дуже любимо рухливі ігри чи футбол», «У канікули

любимо відпочивати ….» і так далі. У вас є 7-8 хвилин. Переможе та група,

яка знайде та запише найбільша кількістьзагальних характеристик.

Аналіз вправи:

- Чи дізнались Ви щось цікаве про когось з інших учасників

заняття?

- Чи є щось таке, що поєднує всіх Вас у групі?

- Чи є щось таке, що відрізняє Вас від усіх у групі?

- Як Ви працювали у своїй команді?

- Чи подобається Вам бути схожими на інших або Ви віддаєте перевагу всім

відрізнятися?

- Якими повинні бути Ваші друзі - схожими на Вас чи зовсім

іншими?

V. Перегляд відео «Жертви Беслана!» .

Стрімке і блискуче, жорстоке і байдуже ХХI століття. Його

можна сміливо назвати монстром із залізним серцем, він не хоче чути

стогін, не помічає сльози, приймаючи їх часто за прозору росу на обличчі

людини. Повні екстремізму події у Беслані у 2004 році. Ненависть,

злість, жорстокість, крайні заходи, крайні погляди, крайні події. Це

усі ті слова, що характеризують ці події. Подивіться та спробуйте

проаналізувати і висловити свою думку про те, що побачите на екрані!

(перегляд відео)

Діти, сьогодні ми з вами згадали історію бесланської трагедії. Які

емоції вона у вас викликала?

Я пропоную вам закінчити наступну тезу: “Трагедія Беслана – це…”

Якщо хтось має запитання – запитуйте. Якщо хочете щось сказати –

кажіть.

Цей відеофільм не може залишити нас байдужим. Але може час

зупинитися і припинити ці неподобства! Все у ваших руках, руках

молодого покоління!

Рефлексія.

Групам учнів видаються картки.

Закінчи речення, текст” Наприклад:

Картка №1 “За терористичних актів може…”

Виникла стрілянина, ти опинився на вулиці, твої дії ……………

Картка №2 “Якщо ти опинився у заручниках…”

Пам'ятай:……………..

Картка №3 “Якщо вам надійшли погрози телефоном”

Ви повинні:…………………………………..

Картка №4 "Ви виявили підозрілий предмет"

Ваші дії: …………………………..

Картка №5 "Якщо ви почули постріли, перебуваючи вдома"

Вам необхідно:

Вчитель. Який висновок можна зробити з розмови, що відбулася? Як ви

ставитеся до тероризму та екстремізму?

(Відповіді учнів)

- Які форми та методи боротьби з тероризмом ви можете запропонувати?

VI. Висновок.

Ми ще раз переконалися, що екстремізм, тероризм – це дійсно

жорстокість, заснована на ненависті та злості, а часом і дурості,

підлеглій сліпій вірі.

І на закінчення прочитаю вірш Зінаїди Юрчикової "Пройшовши

крізь пекло, залишся людиною". Нехай воно буде добрим напуттям для

кожного із вас.

Пройшовши крізь пекло, залишся людиною

І не втратити душевної доброти.

Не прикривайся часом та століттям

І світлі не занапасти мрії.

Всі зазнай втрат і розлуки,

Втрачену віру здобути,

Подолай біль тіла, серця борошна.

Іти по життю треба не повзти!

Коли раптом сльози душу омивають,

Ти слабкості хвилинної не соромся.

На світі долі різні бувають:

Твоя із важких. Перемагай! Борись!

Неси ти гордо ім'я людини!

Не розучись сподіватися, любити.

Живи мрією майбутнього століття

І вір, тоді ти зможеш перемогти!

Я бажаю вам добра та миру. Дякую за роботу!

Джерела.

1. Матеріали сайтів:

http://stihidl.ru/poem/1077/

http://vginekolog.ru/debate/zhestokie-podrostki

http://tipslife.ru/40290-podrostkovaya-zhestokost.html

2 . Відео з You Tube:

1. http://www.youtube.com/watch?v=TFKOFhzM27Q

2. http://www.youtube.com/watch?v=a0skw2nf7b8

3. Нормативні документи

Федеральний закон від 25 липня 2002 р. N 114-ФЗ "Про протидію екстремістській

діяльності"__

Визначення ПАРЄ

Поняття «екстремізм» ПАРЄ дала визначення у 2003 році. Згідно з цим визначенням, «екстремізм - це така форма політичної діяльності, яка прямо чи опосередковано відкидає принципи парламентської демократії».

Юридичне визначення у Росії

У Росії її юридичне визначення того, які дії вважаються екстремістськими, міститься у статті 1 Федерального Закону №114-ФЗ «Про протидію екстремістської діяльності».

Відповідно до поправок від 29 квітня 2008 р. до екстремістської діяльності (екстремізму) належать:

насильницьке зміна основ конституційного ладу та порушення цілісності Російської Федерації;

громадське виправдання тероризму та інша терористична діяльність;

порушення соціальної, расової, національної чи релігійної ворожнечі;

пропаганда винятковості, переваги чи неповноцінності людини за ознакою її соціальної, расової, національної, релігійної чи мовної приналежності чи ставлення до релігії;

порушення прав, свобод та законних інтересів людини та громадянина залежно від її соціальної, расової, національної, релігійної чи мовної приналежності чи ставлення до релігії;

перешкоджання здійсненню громадянами їх виборчих прав та права на участь у референдумі або порушення таємниці голосування, пов'язані з насильством чи загрозою його застосування;

перешкоджання законній діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, виборчих комісій, громадських та релігійних об'єднань чи інших організацій, поєднане з насильством чи загрозою його застосування;

скоєння злочинів за мотивами, зазначеними у пункті "е" частини першої статті 63 Кримінального кодексу Російської Федерації;

пропаганда та публічне демонстрування нацистської атрибутики чи символіки, або атрибутики чи символіки, подібних до нацистської атрибутики чи символіки до ступеня змішування;

громадські заклики до здійснення зазначених діянь чи масове поширення свідомо екстремістських матеріалів, так само як їх виготовлення чи зберігання з метою масового поширення;

публічне свідомо неправдиве звинувачення особи, яка обіймає державну посаду Російської Федерації або державну посаду суб'єкта Російської Федерації, у скоєнні ним у період виконання своїх посадових обов'язків діянь, зазначених у цій статті та є злочином;

організація та підготовка зазначених діянь, а також підбурювання до їх здійснення;

фінансування зазначених діянь чи інше сприяння їх організації, підготовці та здійсненні, зокрема шляхом надання навчальної, поліграфічної і матеріально-технічної бази, телефонної та інших видів зв'язку чи надання інформаційних послуг.

Основні засади протидії екстремістській діяльності

Протидія екстремістської діяльності ґрунтується на наступних принципах: визнання, дотримання та захист прав і свобод людини та громадянина, а також законних інтересів організацій; законність; гласність; пріоритет забезпечення безпеки Російської Федерації; пріоритет заходів, спрямованих на запобігання екстремістській діяльності; співробітництво держави з громадськими та релігійними об'єднаннями, іншими організаціями, громадянами у протидії екстремістській діяльності; невідворотність покарання за провадження екстремістської діяльності.

Основні напрямки протидії екстремістській діяльності

Протидія екстремістської діяльності здійснюється за такими основними напрямками: вжиття профілактичних заходів, спрямованих на попередження екстремістської діяльності, у тому числі на виявлення та подальше усунення причин та умов, що сприяють здійсненню екстремістської діяльності; виявлення, попередження та припинення екстремістської діяльності громадських та релігійних об'єднань, інших організацій, фізичних осіб.

Суб'єкти протидії екстремістській діяльності

Федеральні органи державної влади, органи державної влади суб'єктів Російської Федерації, органи місцевого самоврядування беруть участь у протидії екстремістській діяльності в межах своєї компетенції.

Профілактика екстремістської діяльності

З метою протидії екстремістської діяльності федеральні органи структурі державної влади, органи структурі державної влади суб'єктів Російської Федерації, органи місцевого самоврядування межах своєї компетенції у пріоритетному порядку здійснюють профілактичні, зокрема виховні, пропагандистські, заходи, створені задля попередження екстремістської діяльності.

Відповідальність посадових осіб, державних та муніципальних службовців за провадження ними екстремістської діяльності

Висловлювання посадової особи, а також іншої особи, яка перебуває на державній або муніципальній службі, про необхідність, допустимість, можливість або бажаність здійснення екстремістської діяльності, зроблені публічно, або при виконанні посадових обов'язків, або із зазначенням займаної посади, а також неприйняття посадовою особою відповідно з його компетенцією заходів щодо припинення екстремістської діяльності спричиняє встановлену законодавством Російської Федерації відповідальність. Відповідні державні органи та вищі посадові особизобов'язані негайно вжити необхідних заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, які допустили дії, зазначені у частині першій цієї статті.

Відповідальність за провадження екстремістської діяльності

За здійснення екстремістської діяльності громадяни Російської Федерації, іноземні громадяни та особи без громадянства несуть кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність у встановленому законодавством Російської Федерації порядку. З метою забезпечення державної та громадської безпеки на підставах і в порядку, передбачених федеральним законом, особі, яка брала участь у здійсненні екстремістської діяльності, за рішенням суду може бути обмежений доступ до державної та муніципальної служби, військової службиза контрактом та службою у правоохоронних органах, а також до роботи в освітніх установах та заняття приватною детективною та охоронною діяльністю. У разі, якщо керівник чи член керівного органу громадського чи релігійного об'єднання чи іншої організації робить публічну заяву, яка закликає до здійснення екстремістської діяльності, без вказівки на те, що це її особиста думка, а також у разі набрання законної сили щодо такої особи вироку суду за злочин екстремістської спрямованості відповідні громадське чи релігійне об'єднання чи інша організація зобов'язані протягом п'яти днів з дня, коли зазначена заява була зроблена, публічно заявити про свою незгоду з висловлюваннями чи діями такої особи. Якщо відповідне громадське чи релігійне об'єднання чи інша організація такої публічної заяви не зробить, це може розглядатися як факт, що свідчить про наявність у їхній діяльності ознак екстремізму.

Міжнародне співробітництво у сфері боротьби з екстремізмом

На території Російської Федерації забороняється діяльність громадських та релігійних об'єднань, інших некомерційних організаційіноземних держав та їх структурних підрозділів, діяльність яких визнана екстремістською відповідно до міжнародно-правових актів та федерального законодавства. Заборона діяльності іноземної некомерційної неурядової організаціїтягне за собою: а) анулювання державної акредитації та реєстрації у порядку, встановленому законодавством Російської Федерації;

б) заборона перебування на території Російської Федерації іноземних громадян та осіб без громадянства як представники цієї організації;

в) заборона на ведення будь-якої господарської та іншої діяльності на території Російської Федерації;

г) заборона публікації у засобах масової інформації будь-яких матеріалів від імені забороненої організації;

д) заборона розповсюдження на території Російської Федерації матеріалів забороненої організації, а також іншої інформаційної продукції, що містить матеріали даної організації;

е) заборона на проведення будь-яких масових акцій та публічних заходів, а також участь у масових акціях та публічних заходах як представник забороненої організації (або її офіційних представників);

ж) заборона створення її організацій - правонаступників у будь-який організаційно - правової форми. Після набрання чинності рішенням суду про заборону діяльності іноземної некомерційної неурядової організації уповноважений державний орган Російської Федерації зобов'язаний у десятиденний термін повідомити дипломатичне представництво або консульську установу відповідної іноземної держави в Російській Федерації про заборону діяльності на території Російської Федерації цієї організації, причини заборони, а також про заборону наслідки, пов'язані з забороною.

Російська Федерація відповідно до міжнародних договорів Російської Федерації співпрацює в галузі боротьби з екстремізмом з іноземними державами, їх правоохоронними органами та спеціальними службами, а також з міжнародними організаціями, які здійснюють боротьбу з екстремізмом.

Боротьба з дитячим екстремізмом

У Калузі було прийнято програму боротьби з дитячим екстремізмом. Діти навчатимуться не використовувати нацистську атрибутику та не братиму участь у несанкціонованих заходах