Відкритий урок з ОБЖ «Небезпечні речовини. Небезпечні речовини Найпростіші шкідливі та корисні обж

Клепалов Сергій Михайлович,

викладач – організатор ОБЖ МОУ «Ключівська середня загальноосвітня школа» - БШ Суксунський район, Пермський край

Номінація:
Цілі: ● Навчальна : розширити знання учнів про небезпечні речовини у побуті, про можливість отруєння ліками, недоброякісними продуктами харчування. Сформувати уявлення необхідність споживання натуральних продуктів.Розвиваюча: розвивати комунікативні здібності учнів, уміння працювати колективно, вести продуктивну розмову, практично застосовувати теоретичні знання.Виховна : виховувати відповідальне ставлення до свого здоров'я, акуратність у побуті. Орієнтувати використання товарів, вироблених у Росії.Форма організації навчальної діяльності учнів – групова.Наочність: комп'ютерна презентація, дидактичний матеріал, наочні посібники (зубна паста, флакони “Рідке мило”, “Рідина для миття посуду”, “Рідина для чищення ванн” тощо)

Хід уроку

I. Організаційний початок уроку.Перевірка готовності учнів до уроку.Усне опитування за домашнім завданням. Закріплення пройденого матеріалу із використанням презентації.1. Що може призвести до затоплення квартири?2. Як уберегтися від затоплення?3. Що потрібно робити у разі затоплення? (Слайд-активна презентація, при правильному виборі послідовності дій, спливає оцінка)

Мал. 1

Вивчення нового матеріалу.Цілепологія: Сьогодні на уроці ми дізнаємося, в чому полягає небезпека засобів побутової хімії, газу, ліків і як вони діють на організм людини, який негативний вплив на організм людини. (Запис теми уроку)Тема уроку "Небезпечні речовини".Навчальні завдання:1. Вивчити: небезпечні речовини у побуті, про можливість отруєння ліками, недоброякісними продуктами харчування.2. Навчитися правильно поводитися з небезпечними речовинами. Грамотно діяти у разі появи запаху газу.ІІ. Основна частина уроку.Групи небезпечних речовин у побуті.Мотивація навчальної діяльності.Учні дають відповіді поставлені вчителем питання.

Запитання: 1. "До якої групи можна віднести "рідке мило", "зубну пасту", "рідина для миття посуду"?

2. До якої групи належать відбілювачі? 3. До якої групи можна віднести "скраплений газ", "ацетон"? 3 група: Вогненебезпечні

Мал. 4

4. До якої групи можна віднести “засіб боротьби з комахами”? 4 група: Отруйні

Мал. 5

Після кожного питання проглядається слайд у презентації.Учні записують у зошит групи та речовини, що відносяться до них.Побутовий газ.Розпізнати побутовий газ складно, оскільки він не має кольору та запаху, щоправда, він дратує очі. У газ додають спеціальні речовини зі специфічним запахом, щоб можна було виявити витік газу.Правила користування газом (записати у зошит)- не відкривати газові крани максимально;- не залишати увімкнену плиту без нагляду.Як же поводитися, якщо ви виявили запах газу в квартирі.Проглядається слайд із алгоритмом дій.

Мал. 6

Ліки.Слайди : Ліки-помічники, Ліки-вороги.

Мал. 7

Мал. 8

Побутова та інша хімія.Робота в групах з розробки інструкції з безпечного використання засобів побутової хімії.Учні зачитують пункти виробленої ними інструкції.Висновок: Усі ліки та небезпечні речовини (побутові хімікати, розчинники, бензин, гас та інші) повинні зберігатися у недоступних для дітей місці. (прочитати)Продукти харчування.Розмова із класомУ яких випадках, на вашу думку, продукти можуть спричинити отруєння?Так, влітку, у спеку дуже швидко псуються майже всі продукти, особливо м'ясо-молочні (м'ясо, ковбаса, сир). Вони з величезною швидкістю розмножуються небезпечні людини мікроорганізми. Особлива ковбасна отрута може накопичуватися не тільки в ковбасі, а й у шинці, солоній свинині, м'ясних консервах, причому ці продукти часто не мають поганого запаху і зберігають “свіжий вигляд”. Тому продукти слід вживати, якщо ви впевнені в їх свіжості або після гарячої обробки. Зберігати їх у темному прохолодному місці, тобто. де? (В холодильнику). Їжу треба вживати відразу після приготування, а перед наступним вживанням треба або сильно охолодити, або прокип'ятити (просмажити, промити окропом, залежно від виду продукту).Як уникнути харчового отруєння.Учні читають наслайде "Профілактика харчових отруєнь"

Мал. 9

Закріплення нових знань та умінь.Для закріплення отриманих знань проведемо тестуванняСлайд:"Веселі тести"

Мал. 10

Мал. 11

Мал. 12

ІІІ. Підбиття підсумків урокуВисновок: Усі ліки та небезпечні речовини (побутові хімікати, розчинники, бензин, гас та інші) повинні зберігатися у недоступному для дітей місці.Заключна частина.Повторити основні положення уроку та перевірити, як зрозуміла тема.Контрольні питання.1. Чим небезпечна газова плита?2. Як не отруїтися харчовими продуктами.Домашнє завдання: Скласти пам'ятку:При покупці продуктів харчування в магазині необхідно звертати увагу на такі характеристики (записати у зошит):Пам'ятка "Як правильно вибрати продукти"1. Зовнішній вигляд та цілісність упаковки.2. Термін придатності.3. Наявність харчових добавок.У натуральних продуктах (соках, молоці і т.д.) для збереження використовують не хімічні добавки-консерванти, а метод пастеризації (швидке нагрівання до високих температур та швидке охолодження). У багатьох імпортних кондитерських виробах, напоях використовуються емульгатори, харчові барвники, ароматичні речовини, тому потрібно звертати увагу на букву Е з індексом, що означає види харчових добавок.4. Повнота інформації.

Цілі:

  • Навчальна:розширити знання учнів про небезпечні речовини у побуті, про можливість отруєння ліками, недоброякісними продуктами харчування. Сформувати уявлення необхідність споживання натуральних продуктів.
  • Розвиваюча:розвивати комунікативні здібності учнів, уміння працювати колективно, вести продуктивну розмову, практично застосовувати теоретичні знання.
  • Виховна:виховувати відповідальне ставлення до свого здоров'я, акуратність у побуті. Орієнтувати використання товарів, вироблених у Росії.

Форма організації навчальної діяльності учнів- Групова.

Наочність:комп'ютерна презентація, дидактичний матеріал, наочні посібники (зубна паста, флакони “Рідке мило”, “Рідина для миття посуду”, “Рідина для чищення ванн” тощо)

Хід уроку

I. Організаційний початок уроку.

Перевірка готовності учнів до уроку.

Усне опитування за домашнім завданням. Закріплення пройденого матеріалу із використанням презентації.

1. Що може призвести до затоплення квартири?

2. Як уберегтися від затоплення?

3. Що потрібно робити у разі затоплення? (Слайд-активна презентація, при правильному виборі послідовності дій, спливає оцінка)

Вивчення нового матеріалу.

Цілепологія: сьогодні на уроці ми дізнаємося, в чому полягає небезпека засобів побутової хімії, газу, ліків і як вони діють на організм людини, який негативний вплив на організм людини. (Запис теми уроку)

Тема уроку "Небезпечні речовини".

Навчальні завдання:

1. Вивчити: небезпечні речовини у побуті, про можливість отруєння ліками, недоброякісними продуктами харчування.

2. Навчитися правильно поводитися з небезпечними речовинами. Грамотно діяти у разі появи запаху газу.

ІІ. Основна частина уроку.

Групи небезпечних речовин у побуті.

Мотивація навчальної діяльності.

Учні дають відповіді поставлені вчителем питання.

Запитання: 1. "До якої групи можна віднести "рідке мило", "зубну пасту", "рідина для миття посуду"?

2. До якої групи можна віднести "засіб для чищення ванн, раковин"?

3. До якої групи можна віднести "скраплений газ", "ацетон"?

4. До якої групи можна віднести “засіб боротьби з комахами”?

Після кожного питання проглядається слайд у презентації.

Учні записують у зошит групи та речовини, що відносяться до них.

Побутовий газ.

Розпізнати побутовий газ складно, оскільки він не має кольору та запаху, щоправда, він дратує очі. У газ додають спеціальні речовини зі специфічним запахом, щоб можна було виявити витік газу.

Правила користування газом (записати у зошит)

Не відкривати газові крани максимально;

Не залишати увімкнену плиту без нагляду.

Як же поводитися, якщо ви виявили запах газу в квартирі.

Проглядається слайд із алгоритмом дій.

Ліки. Слайди: Ліки-помічники, Ліки-вороги.

Побутова та інша хімія.

Робота з підручником стор. 43 (2 особи читають за абзацом)

Висновок:Усі ліки та небезпечні речовини (побутові хімікати, розчинники, бензин, гас та інші) повинні зберігатися у недоступних для дітей місці. (прочитати)

Продукти харчування.

Розмова із класом

У яких випадках, на вашу думку, продукти можуть спричинити отруєння?

Так, влітку, у спеку дуже швидко псуються майже всі продукти, особливо м'ясо-молочні (м'ясо, ковбаса, сир). Вони з величезною швидкістю розмножуються небезпечні людини мікроорганізми. Особлива ковбасна отрута може накопичуватися не тільки в ковбасі, а й у шинці, солоній свинині, м'ясних консервах, причому ці продукти часто не мають поганого запаху і зберігають “свіжий вигляд”. Тому продукти слід вживати, якщо ви впевнені в їх свіжості або після гарячої обробки. Зберігати їх у темному прохолодному місці, тобто. де? (В холодильнику). Їжу треба вживати відразу після приготування, а перед наступним вживанням треба або сильно охолодити, або прокип'ятити (просмажити, промити окропом, залежно від виду продукту).

Як уникнути харчового отруєння.

Учні читають на слайде"Профілактика харчових отруєнь"

Закріплення нових знань та умінь.

Для закріплення отриманих знань проведемо тестування

Слайд: "Веселі тести"

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Висновок: Усі ліки та небезпечні речовини (побутові хімікати, розчинники, бензин, гас та інші) повинні зберігатися у недоступному для дітей місці.

Заключна частина.

Повторити основні положення уроку та перевірити, як зрозуміла тема.

Контрольні питання.

1. Чим небезпечна газова плита?

2. Як не отруїтися харчовими продуктами.

Домашнє завдання:В.В. Поляків 5 клас. Тема 2.5. стор.40-46.

Скласти пам'ятку:

“При покупці продуктів харчування в магазині необхідно звертати увагу на такі характеристики (записати у зошит):

Пам'ятка "Як правильно вибрати продукти"

1. Зовнішній вигляд та цілісність упаковки.

2. Термін придатності.

3. Наявність харчових добавок.

У натуральних продуктах (соках, молоці і т.д.) для збереження використовують не хімічні добавки-консерванти, а метод пастеризації (швидке нагрівання до високих температур та швидке охолодження). У багатьох імпортних кондитерських виробах, напоях використовуються емульгатори, харчові барвники, ароматичні речовини, тому потрібно звертати увагу на букву Е з індексом, що означає види харчових добавок.

4. Повнота інформації.

У повсякденному житті люди користуються різними засобами побутової хімії та ліками. З курсу хімії можна дізнатися про властивості хімічних речовин.

Кошти побутової хімії умовно поділяють на групи:

  • більш-менш безпечні(без застерігають написів). Це мило, пральні порошки, пасти, косметика;
  • небезпечні для шкіри та очей(З застерігаючими написами, наприклад, «Остерігатися попадання в очі!»). Це відбілювачі, дезінфікуючі засоби;
  • вогненебезпечні(З написами та умовними позначеннями про заборону використання поблизу відкритого вогню). Це препарати в аерозольній упаковці, лаки, фарби, розчинники, засоби обробки рослин;
  • отруйні(З написами «отрута» або спеціальними позначеннями). Це сильнодіючі засоби боротьби з комахами, гризунами тощо.

Всі засоби побутової хімії та ліки мають інструкції з використання та зберігання, яких слід дотримуватися.

Не можна порушувати інструкції з використання та зберігання засобів побутової хімії та ліків!

Щоб уникнути отруєння засобами побутової хімії або ліками, а також травм:

  • ніколи не користуйся невідомими засобами побутової хімії;
  • нічого не пий з пляшок та банок без етикеток;
  • не запалюй сірників поблизу пляшок та банок з різким запахом;
  • перш ніж використовувати хімічний засіб, прочитай інструкцію та чітко її виконуй.

Опіки та отруєння засобами побутової хімії, оцтовою чи соляною кислотою називають хімічними.При хімічних отруєннях та опіках необхідно обов'язково викликати швидку допомогу. Ще до приїзду лікаря слід негайно почати надавати допомогу собі або потерпілому.

Якщо на шкіру або слизову оболонку потрапила концентрована кислота (соляна, азотна, оцтова тощо), у цьому місці швидко утворюється темно-коричневий або чорний струп (кірка). Обпалене кислотою місце слід 15-20 хв промивати струменем холодної води. Потім обробити його мильною водою, розчином питної соди або слабким розчином марганцівки.

Якщо концентровану кислоту випадково вжили всередину, швидко виникають опіки ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, шлунка. Насамперед необхідно промити шлунок великою кількістю теплої води. Можна випити також молоко, олію, яєчні білки, слизові відвари.

Якщо на шкіру потрапляє негашене вапно, ні в якому разі не можна змивати його водою. Видалити вапно і обробити опік потрібно будь-яким жиром, наприклад олією.

При хімічному опіку очей протягом 20 хв ретельно промивають водою, видаляючи хімічну речовину.

При хімічному опіку, навіть незначному, після надання першої допомоги треба обов'язково звернутися до лікаря.

Ліки допомагають боротися із хворобою. Однак іноді вони можуть зашкодити здоров'ю. Дуже небезпечно приймати ліки у більших дозах, ніж рекомендує лікар. Навіть передозування вітамінів може викликати отруєння.

При отруєнні медикаментами необхідно: Матеріал із сайту

  • викликати швидку допомогу;
  • промити шлунок водою чи слабким розчином марганцівки;
  • викликати блювання.

Не забувай, що в термометрі міститься небезпечна речовина - ртуть.Парами ртуті можна отруїтись: болить голова, живіт, з'являється слабкість. При тривалому впливі пари ртуті вражають мозок та нервову систему. Якщо ти побачив краплинки ртуті, то негайно скажи про це дорослим. Дорослі в марлевій пов'язці зберуть крапельки ртуті гумовою грушею в баночку з водою.

Отрутохімікати дуже небезпечні для здоров'я.

У сільській місцевості часто застосовують отрута-хімікати,зокрема, пестициди, а також мінеральні добрива.

Трапляється, що їх залишають без нагляду. Щоб не наражатися на небезпеку, отрутохімікати і добрива в жодному разі не можна чіпати.

У світі випускають понад 60 тис. різноманітних хімічних речовин, серед яких близько 3 тис. - у значній кількості.

Чи не знайшли те, що шукали? Скористайтеся пошуком

На цій сторінці матеріал за темами:

  • твори отруєння
  • обж.повідомлення речовина
  • хімічні отруєння та опіки

Небезпечні хімічні речовини та об'єкти

Небезпечна хімічна речовина - хімічна речовина, пряма чи опосередкована дія якої на людину може викликати гострі та хронічні захворювання людей або їх загибель.

аварійно-хімічно небезпечні речовини; бойові отруйні речовини; речовини, які викликають переважно хронічні захворювання. Види хімічно небезпечних речовин

Аварійно-хімічно небезпечні речовини – небезпечні хімічні речовини або сполуки, які при протоці або викиді в навколишнє середовище здатні викликати ураження людей, тварин, а також зараження повітря, ґрунту, води, ґрунту, рослин та інших об'єктів

Хімічно-небезпечний об'єкт (ХОО) - це підприємство, на якому при аварії можуть відбутися масові ураження людей, тварин і рослин, а також хімічне зараження довкілля

об'єкти хімічної промисловості об'єкти нафтохімічної промисловості целюлозно-паперова, текстильна, харчова, металургійна промисловість, комунальні підприємства дослідні центри, склади (сховища) та термінали, транспортні засоби та трубопроводи. військово-хімічні об'єкти (склади та полігони, заводи зі знищення хімічних боєприпасів, спецтранспорт, склади та об'єкти ракетного палива). об'єкти нехімічної промисловості Види небезпечних хімічних об'єктів

Найбільші споживачі Чорна та кольорова металургія (хлор, аміак, соляну кислоту тощо) Целюлозно-паперова промисловість (хлор, аміак, сірчистий ангідрид, сірководень, соляна кислота) Машинобудівна та оборонна промисловість (хлор, аміак, фольга ) Комунальне господарство (хлор, аміак) Медична промисловість (аміак, хлор, фосген, нітрил акрилові кислоти, соляна кислота) Сільське господарство (аміак, хлорпікрин, сірчистий ангідрид)

ВАТ "Крекінг" використовує сірчану кислоту для очищення нафтопродуктів

АТ “СЕПО” та інші підприємства використовують аміак

У разі аварії на АТ "Нітрон" можливий викид 40 тонн хлору та 645 тонн акрилової кислоти.

Клас небезпеки та розмір санітарно-захищеної зони І клас – 1000 м. ІІ клас – 500 м. ІІІ клас – 300 м. ІV клас – 100 м. V клас – 50 м.

ОБЛАСНА ЦІЛЬОВА ПРОГРАМА «СИСТЕМА ХІМІЧНОЇ ТА БІОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ САРАТІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ НА 2010-2013 РОКИ» м.Саратов, м.Балашов, м.Галг, м.Вольськ, м.Вольськ, м.Вольськ

Кількість ХОО по регіонах Росії

Класифікація небезпечних хімічних речовин Усі хімічні речовини поділяються на чотири класи: надзвичайно небезпечні – фтористий водень, хлорокис фосфору, етиленімін, ртуть; високонебезпечні - акролеїн, миш'яковистий водень, синильна кислота, диметиламін, сірковуглець, фтор, хлор; помірнонебезпечні – хлористий водень, бромистий водень, сірководень, триметиламін; малонебезпечні – аміак, метилакрилат, ацетон.

Характеристики АХОВ стійкість відносна щільність швидкість токсичної дії